in

Eksperci opublikowali ważny raport. Pomoże ci ustalić, czy przeszedłeś COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że od końca 2019 roku już ponad 190 milionów ludzi na całym świecie przeszło zakażenie koronawirusem. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) postanowiły podzielić się listą najczęściej występujących objawów, które mogły wskazywać na to, że jesteśmy chorzy.

Nie ma wątpliwości co do tego, że zakażenia COVID-19 nie da się przewidzieć. Nie wiemy, czy ktoś przejdzie chorobę łagodnie, czy może zakończy się to dla niego hospitalizacją. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę?

Objawy COVID-19 – o tym musisz wiedzieć

Najczęstszymi objawami COVID-19 są: kaszel, zatkany nos, zmęczenie, biegunka, ból głowy, gorączka oraz dreszcze, duszność lub trudności w oddychaniu, utrata węchu, smaku i mdłości, a także wymioty.

O tym, że przeszliśmy koronawirusa, mogą także świadczyć długofalowe zmiany w samopoczuciu. Niektórzy ozdrowieńcy jeszcze przez długi czas narzekają na poważne dolegliwości.

Jak wynika z badań amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom zmiany związane z zakażeniem COVID-19 mogą utrzymać się w organizmie nawet przez parę miesięcy. Do tej pory nie jest pewne, dlaczego niektórzy wracają do siebie bardzo szybko, a inni nie mogą poradzić sobie z powikłaniami.

Symptomy, z którymi zmaga się pacjent, mogą wynikać z uszkodzenia tkanek, co z kolei wiąże się z utrzymującymi się stanami zapalnymi. Najczęstsze według CDC problemy są związane z oddychaniem, pojawia się także chroniczne zmęczenie, ból w klatce piersiowej lub stawach, przewlekły kaszel, utrzymujące się bóle głowy, ból w mięśniach, zaburzenia rytmu serca, problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia węchu lub smaku oraz inne problemy mięśnia sercowego.

Specjaliści przypominają, że jak do tej pory nie znaleziono lepszej ochrony niż szczepionka, dlatego tak ważne jest, aby ludzie przyjmowali preparaty na COVID-19.

Z powodu COVID-19 pacjenci miewają też problemy z oczami. Wynika to z tego, że wirus dostaje się do organizmu przez receptory ACE2, które znajdują się w różnych w różnych częściach oczu, takich jak siatkówka, komórki nabłonkowe wyścielające biel oka i powieki. Mogą pojawić się objawy takie jak: różowe oko, suche oczy, nadmierne łzawienie, obrzęk oraz zwiększone wydzielanie śluzu z oczu.

Jeśli zauważymy u siebie cokolwiek niepokojącego, powinniśmy skontaktować się ze służbami sanitarnymi i wykonać test na COVID-19, aby rozwiać wątpliwości.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: abcZdrowie