in

Lekarze alarmują – te objawy mogą pojawić się nawet po 6 miesiącach od przebycia COVID-19.

Objawy COVID-19 nie we wszystkich przypadkach są tak oczywiste, jak się wydaje. Wielu chorych cierpi na zmęczenie, osłabienie mięśni, problemy ze snem, lęki czy depresję. Badania wykazały, że mnóstwo ozdrowieńców cierpi na różnego rodzaju przypadłości po przebyciu koronawirusa. Lepiej wiedzieć, o czym mowa.

W jednym z czasopism medycznych o nazwie „Lancet” pojawiły się wyniki badań, które mówią same za siebie. Ci, którzy byli hospitalizowani z powodu koronawirusa, nawet po okresie pół roku od przebycia choroby, skarżą się na problemy zdrowotne.

Objawy COVID-19 po pół roku od wyzdrowienia

W grupie 1733 pacjentów, którzy trafili do szpitala z powodu powikłań COVID-19 przeprowadzono eksperyment. Chorzy byli pod opieką lekarzy od stycznia do maja zeszłego roku. Średni wiek pacjentów ze szpitala w Wuhan wynosił 57 lat.

Przez sześć miesięcy ich stan zdrowia był monitorowany przez lekarzy. Robiono im badania fizykalne, testy laboratoryjne i testy sprawdzające wytrzymałość fizyczną, a także przeprowadzano wywiady. Wyniki badań rozkładają na łopatki. Tego nikt się nie spodziewał.

Aż 76 procent ozdrowieńców do dziś ma problemy ze zdrowiem. Najczęściej skarżą się na osłabienie mięśni i przewlekłe zmęczenie (u 63 procent badanych). Nierzadko także dokuczają im problemy ze snem (26 procent badanych) oraz lęki i depresja (23 procent badanych).

U wielu chorych pojawiły się zmiany w płucach, które wykryto podczas tomografii komputerowej i obniżoną funkcję płuc (aż 56 procent osób, które w szpitalu wymagały sztucznej wentylacji, miało pogorszoną zdolność dyfuzyjną płuc).

Ozdrowieńcy, którzy mieli ciężki przebieg choroby, do dziś są słabsi fizycznie niż ci, którzy przeszli koronawirusa łagodnie.

Nie ma jednak stu procent pewności, że to właśnie koronawirus jest przyczyną pogorszenia wytrzymałości fizycznej. Naukowcy nie mogą bowiem sprawdzić ich stanu zdrowia przed COVID-19.

Niektórzy pacjenci zaczęli mieć problemy z nerkami. Nigdy wcześniej w swoim życiu nie mieli takich dolegliwości.

Zmienił się także poziom przeciwciał w ich organizmie, które neutralizują koronawirusa. Okazało się, że ozdrowieńcy są bardziej narażeni na powtórne zakażenie. Eksperci są zdania, że trzeba wdrożyć program terapii „łagodzących długoterminowe konsekwencje COVID-19”.

Źródło: Radio Zet