in

Odkryto nowy objaw COVID-19 – Występuje głównie u kobiet po wyleczeniu choroby

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju z dnia na dzień staje się coraz gorsza, w zastraszającym tempie. Niemal każdego dnia dowiadujemy się o nowym rekordzie zakażeń.

Na portalu medonet.pl pojawiła się szokująca informacja. Dotyczy ona nowego objawu, z którym pacjenci mogą się mierzyć po przebyciu choroby. Zmaga się z nim coraz więcej osób.

Pandemia koronawirusa wywróciła świat do góry nogami. Rząd wprowadza obostrzenia, które mają na celu zmniejszenie ryzyka jego rozprzestrzeniania, jednak informacje o nowych zakażeniach wciąż bardzo niepokoją. Póki co nie mamy ani lekarstwa, ani szczepionki i marne szanse na to, że w najbliższym czasie się to zmieni. Eksperci odkryli nowy objaw COVID-19. Lepiej wiedzieć, o czym mowa.

Nowy objaw po przebyciu COVID-19

Na portalu medonet.pl poinformowano o nowym objawie, który pacjenci zauważają po przebyciu zakażenia COVID-19. Ze statystyk wynika, że występuje on głównie u kobiet.

Naukowcy w Irlandii badali długofalowe objawy u personelu i pacjentów St James Hospital. Niewiarygodne, ale ponad połowa z nich skarżyła się na tą samą przypadłość.

Mowa o uporczywym i długotrwałym zmęczeniu. Badacze podkreślili, że jest to bardzo obciążające dla organizmu. W badaniu brało udział 128 osób. U 52 proc. badanych pojawił się właśnie ten objaw. Grupa była przepytywana na 10 tygodni po wyzdrowieniu. Średni wiek osób biorących udział w badaniu to 50 lat.

„Symptomy zakażenia SARS-CoV-2 zostały już opisane, natomiast wciąż nie do końca znamy średnio- i długoterminowe skutki zakażenia” – mówi dr Liama Townsenda z Trinity Translational Medicine Institute w Dublinie, jak cytuje portal medonet.pl.

Jak zaznaczają Irlandzcy badacze, osoby chorujące na depresję lub mające stany lękowe, są bardziej narażone na długotrwałe odczuwanie zmęczenia. Autorzy testu twierdzą, że aby dokonać oceny długoterminowego wpływu koronawirusa na rekonwalescentów, potrzeba jeszcze większej ilości badań.

„Nasze odkrycia wskazują też, że u osób, u których przebieg pierwszej fazy COVID-19 był ostry, wystąpienie po wyzdrowieniu długotrwałego zmęczenia, jest bardziej prawdopodobne” – mówią Irlandzcy badacze.

Źródło: medonet.pl