fot. freepik
in

Obfita miesiączka może sygnalizować poważny problem – Zwróć uwagę na te 3 czynniki

Każda kobieta jest inna, a wszelkie nieprawidłowości mogą mieć charakter indywidualny. Dlatego tak duże znaczenie ma obserwacja własnego ciała i odchyleń od normy. Zwykle jeśli dostrzegasz zmiany i zaczynają Cię one niepokoić, to idziesz je zbadać. Zazwyczaj kobiety mają bardziej obfity okres przez pierwsze dwa dni, a potem stopniowo on się zmniejsza. Ale bywa i tak, że obfity jest do przedostatniego dnia. Zważywszy, że trwa od 3 do 7 dni może to wyglądać naprawdę różnie.

Obfity okres, który uznaje się za „krwotok miesiączkowy” ma miejsce wówczas gdy kobieta traci co najmniej 60 ml krwi w cyklu.

Występują wtedy skrzepy i duże jednorazowe wycieki, a tampon czy podpaska nie wystarcza na godzinę.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MASMI Polska (@masmi.polska) on

Taka obfitość jest niepokojąca zwłaszcza wtedy, gdy wcześniej nie występowało tak silne krwawienie.

Oto trzy główne przyczyny :

1. Zespół policystycznych jajników PCOS – związany z zaburzeniami hormonalnymi i nieprawidłową owulacją. Jeśli dostrzegasz przyrost masy ciała, nadmierne owłosienie i zaburzenia miesiączkowania powinnaś skonsultować je z lekarzem.

2. Endometrioza – powoduje silne skurcze menstruacyjne i obfite krwawienie, które występuje czasami pomiędzy miesiączkami.

3. Leki – niektóre leki mają wpływ na obfitość krwawienia. Na przykład leki rozrzedzające krew, leki przeciwdepresyjne lub leki stosowane w leczeniu choroby dwubiegunowej.

To tylko niektóre z przyczyn. Jeśli Twój okres jest bardzo bolesny, obfity, towarzyszą mu omdlenia bądź inne objawy, to powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Może być efektem poważnej choroby.