in

1,6 mln dawek szczepionki zanieczyszczonych. Ministerstwo wydało pilne oświadczenie.

„Z japońskiego rynku wycofano około 1,6 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi koncernu Moderna z powodu zanieczyszczenia preparatu” — przekazało w ostatnim czasie ministerstwo zdrowia, pracy i opieki społecznej Japonii.

Okazało się, że w kilku ośrodkach szczepień w Japonii w szczepionce firmy Moderna są obce substancje, które nie powinny się tam znaleźć. Resort zdrowia zapewnił, że jak najszybciej postara się zająć sprawą i „zminimalizować braki szczepionek na rynku spowodowane wycofaniem Moderny”, jak informuje na portalu japoński dziennik finansowy „Nikkei”.

Obce substancje w 560 tys. preparatach

Ministerstwo zdrowia Japonii nie ma dobrych wiadomości. W około 560 tys. fiolkach znaleziono obce substancje. Firma Takeda Pharmaceutical, zajmująca się sprzedawaniem i dystrybucją szczepionki w Japonii, wstrzymała trzy partie ze względu na „dużą ostrożność”. Przekazano, że najprawdopodobniej przyczyną tego zajścia były problemy w zakładzie produkcyjnym w Hiszpanii, jednak szczegóły nie są znane.

„Do tej pory nie było żadnych problemów z bezpieczeństwem czy skutecznością” – cytuje przedstawiciela firmy Moderna BBC.

Przedstawiciel Moderny podkreślił, że zamierza współpracować z organami regulacyjnymi i Takedą w celu wyjaśnienia i rozwiązania tej sprawy. Nie przekazano, czym są te obce substancje, które przedostały się do szczepionek. Japońska firma tłumaczy, że to „cząstki stałe”. Ma zostać przeprowadzone badanie awaryjne.

Pandemia koronawirusa zmusiła władze Japonii do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zostaje on przedłużony do 12 sierpnia i rozszerzony o następne rejony kraju, mając na uwadze wariant Delta.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!

Źródło: o2.pl