fot. 123RF
in

Tego pasożyta ma wielu z nas. Daje objawy, które można pomylić z innym chorobami

To okropne stworzenie żyje na ludzkim ciele. Nie uwierzysz, gdzie występuje i czym się żywi. Być może nie wiesz, ale miliony drobnych organizmów pełzają po całym ciele i twarzy, ale ludzkie oko nie jest w stanie ich dostrzec. Niektóre z tych mikroskopijnych stworzeń są tak niepokojące, że lepiej byłoby, gdybyśmy nie wiedzieli o ich istnieniu.

Nużeniec ludzki

Jednym z tych stworzeń jest Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum), czyli malutki pasożyt żywiący się ludzkim mieszkiem włosowym.

Długość pasożyta wynosi tylko 1/3 mm i najczęściej występuje na brwiach, rzęsach i innych owłosionych obszarach ludzkiego ciała.

Mają one zdolność opuszczania mieszków włosowych i chodzenia po skórze ciała, zazwyczaj robią to w nocy – mogą przemieścić się nawet do 16 centymetrów po powierzchni skóry w ciągu doby.

Objawy – Nużeniec ludzki

Nie stanowią zagrożenia dla człowieka, o ile nie gromadzą się w dużych ilościach. Mogą powodować podrażnienia i choroby skóry, takie jak trądzik różowaty, zapalenie powiek, zapalenie mieszków włosowych, szczególnie u osób ze słabym i niestabilnym układem odpornościowym. Mogą wywołać tzw. nużycę, która u znacznej liczby osób przebiega bezobjawowo.

Objawy nużycy to:
– zaczerwienienie,
– łuszczenie,
– wypryski,
– świąd,
– grudki i krostki przypominające trądzik.

Jednak rzadko kiedy ludzie chorują na tę przypadłość i większość z nas żyje z roztoczami bez żadnych objawów do starości.

Profilaktyka – Nużeniec ludzki

Aby uniknąć zarażenia się demodeksem, trzeba bardzo dobrze dbać o higienę osobistą.

Pasożyt przenoszony jest wraz z kurzem, przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Profilaktyka polega na utrzymywaniu w czystości skóry i ubrań oraz oczyszczeniu skóry z zaskórników za pomocą płynów odkażających i peelingu.

Diagnoza i leczenie – Nużeniec ludzki

Demodex na skórze wykrywa się przy pomocy zeskrobiny, metody cyjanoakrylowej, biopsji dermatologicznej lub metody wytrawiania.

Nużycę można wyleczyć za pomocą maści, kremów i preparatów o działaniu przeciwzapalnym. Niektórzy lekarze zalecają balsam peruwiański, roztwory spirytusowe pirogalolu, pirokatechiny, naftolu, mieszaniny mentolowo-kamforowej oraz preparaty roztoczobójcze oparte na benzoesanie benzylu.

Podziel się informacjami o tym ohydnym stworzeniu ze swoimi bliskimi.

Źródło: wikipedia, medonet.pl, poradnikzdrowie.pl