in

Nowy wariant koronawirusa. Minister zdrowia zabrał głos, pilnie wprowadzono zmiany.

Adam Niedzielski postanowił wypowiedzieć się na temat nowej odmiany koronawirusa. Pierwsze zakażenie w Europie odnotowane zostało w miniony piątek. Czy mamy powody do obaw? Możemy spodziewać się zmian w obostrzeniach?

Rekomendacje GIS zostały wydane przez ministra zdrowia. Znamy szczegóły.

Nowa odmiana koronawirusa

W dniu wczorajszym u młodej kobiety wykryto nową odmianę koronawirusa. Podróżowała ona do Europy z Egiptu przez Turcję. Z objawami miała do czynienia po 11 dniach. Warto podkreślić, że nie spotkała na swojej drodze nikogo z Republiki Południowej Afryki albo innego kraju na południu tego kontynentu.

Odmiana B.1.1.529 została skomentowana przez Adama Niedzielskiego na Twitterze:

„Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki — szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100% nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa” — poinformował minister zdrowia.

Loty w niektórych państwach na południu Afryki zostały wstrzymane. Taką informację przekazała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyer.

„Komisja Europejska proponuje wstrzymanie lotów z południa Afryki ze względu na budzący obawy wariant wirusa B.1.1.529” – czytamy.

Nie ma wątpliwości co do tego, że musimy zachować szczególną ostrożność i trzymać rękę na pulsie. Pandemia koronawirusa nadal nie odpuszcza…

Źródło: youtube/rmf24, wiadomosci.wp.pl