in

Będzie nowy rodzaj benzyny? Rząd przekazał szczegóły, ogromna zmiana dla Polaków

Jak się okazuje, rząd ma w planach wprowadzenie nowego rodzaju benzyny, która będzie cechowała się podwyższonym udziałem biokomponentów. Możemy dowiedzieć się o tym z projektu, który został zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu. Paliwo byłoby dostępne dla kierowców od 2024 r.

Nowy rodzaj benzyny

Wykaz prac legislacyjnych rządu poszerzył się o zapowiedź projektu zmiany ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Jak podkreślono, biorąc pod uwagę atak Rosji na Ukrainę i wprowadzone przez Unię Europejską sankcje, na rynku paliwowym pojawiają się ogromne zmiany, w szczególności dotyczące zaopatrzenia zarówno w ropę naftową, jak też w gotowe paliwa ciekłe: olej napędowy oraz benzynę.

„W tej trudnej sytuacji, zwłaszcza dla sektora transportu wartościowe są wszelkie sposoby, których wdrożenie może ograniczać fluktuacje cen paliw dla transportu oraz potrzebę ich importu” – czytamy.

Rozwiązaniem problemu ma być „regulacja krajowego sektora biopaliw dla okresu 2023 r. w odniesieniu do możliwości i obowiązków stosowania biokomponentów dodawanych do paliw transportowych”.

„Rozwiązaniem proponowanym w tym zakresie jest wdrożenie benzyny silnikowej typu E10, tj. o podwyższonym udziale biokomponentów” – przekazano.

Z nowym rodzajem benzyny mamy mieć do czynienia od 2024 roku. Projekt zawiera także przepisy regulujące realizację NCW (Narodowego Celu Wskaźnikowego) w 2023 r., „w tym określające minimalny poziom realizacji NCW, wysokość współczynnika redukcyjnego, poziom obligatoryjnego blendingu dla oleju napędowego”.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: PAP