in

Odkryto nowy objaw COVID-19. Jeśli zaobserwujesz go u siebie, od razu skontaktuj się z lekarzem!

Od marca toczymy walkę z pandemią koronawirusa. Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy z nas zdaje już sobie sprawę, jakie objawy występują w wyniku zakażenia. Jednak COVID-19 wciąż pozostaje zagadką i co jakiś czas naukowcy dokonują kolejnych odkryć z nim związanych.

Poinformowano o nowym, niepokojącym objawie – jeśli go masz, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie wolno go lekceważyć.

Nowy objaw COVID-19

Naukowcy z Universitat Oberta de Catalunya w Hiszpanii odkryli kolejny objaw, który może świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Pojawia się on na wczesnym etapie choroby i wpływa na mózg.

Zakażenie koronawirusem u każdego przebiega nieco inaczej. Do najczęstszych objawów zaliczane są: gorączka, wymioty, kaszel, bóle mięśni, nudności, biegunka, zmęczenie, utrata węchu i smaku. Cały czas jednak musimy być czujni. Jak się okazuje, są też inne, mniej oczywiste objawy.

Eksperci alarmują – niektórzy mogą zauważyć u siebie delirium, czyli majaczenie, któremu towarzyszy gorączka. Wyniki najnowszych badań opisano w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy”.

Javier Correa, biorący udział w badaniu, wyjaśnił że delirium to „stan zmieszania, w którym osoba czuje się oderwana od rzeczywistości, jakby śniła”.

„Musimy być czujni, szczególnie w takiej sytuacji epidemiologicznej, jak obecna. Oznaki dezorientacji bowiem mogą wskazywać u danej osoby na infekcję” – mówi naukowiec.

Javier Correa i Diego Redolar Ripoll odkryli, że COVID-19 tworzy zmiany neurokognitywne, w tym bóle głowy i majaczenia, jak i również epizody psychosomatyczne. Może być to spowodowane: niedotlenieniem lub neuronalnym niedoborem tlenu, zapaleniem tkanki mózgowej wywołanym burzą cytokin oraz zdolnością wirusa do przenikania bariery krew-mózg.

Delirium to objaw mogący się pojawić na wczesnym etapie zakażenia, szczególnie u osób po 65. roku życia. Warto mieć się na baczności!

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Medonet