in

Odkryto nowy gatunek osy, która tworzy hybrydę z pająkiem, by przejąć jego ciało. To makabryczne!

W ekwadorskiej dżungli zachodzą procesy życiowe, które przypominają filmy science fiction.

Wyspecjalizowany gatunek osy zamienia pająki w nieumarłe stworzenia, które zmieniają swoje pierwotne instynkty, oddalają się od swojej kolonii, budują kokony, by w nich zakończyć życie.

Zombie apokalipsa

Zoolodzy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkryli nowy gatunek osy pasożytniczej, który zakwalifikowali do rodzaju Zatypota.

Pasożytują one na pająkach Anelosimus eximius, które są gatunkiem bardzo społecznym, żyjącym w dużych grupach, w których dzielą się swoimi funkcjami w obrębie gniazd.

Ale osy Zatypota burzą ich uporządkowane życie.

Naukowcy obserwowali niezwykłe zachowanie os i pająków starając się odkryć w jaki sposób osa manipuluje zachowaniem pająka.

Dostrzegli bowiem, że pająk ze stadnego gatunku niespodziewanie potrafi oddalić się od swojej rodziny, zbudować kokon i w nim umrzeć. I wtedy zauważyli coś niezwykłego. Z kokonu po śmierci pająka wychodzi osa.

Jak to możliwe?
 
Osy nauczyły się kontrolować zachowanie pająka.
 
Nie wiemy dokładnie jak to robią, ale podejrzewamy, że odpowiedzialne są za to hormony – mówi główny autor badania Philippe Fernandez-Fournier
 

 
Cykl życia
 
Dorosła osa składa jajo w brzuchu pająka. Larwa wykluwa się z jaja, żywi krwią nosiciela. Kiedy dorasta przejmuje ciało pająka. Wtedy odchodzi z kolonii i buduje dla siebie kokon, w którym pasożytuje na pająku dopóki ten nie umiera. W pełni ukształtowana zamieszkuje kokos przez 9 dni, po czym wychodzi i rozpoczyna nowy cykl życia.
 

Źródło: news.ubc.ca