in

Nowoczesne rozwiązania w profesjonalnych układach elektronicznych

Stworzenie funkcjonalnej aplikacji elektronicznej i jednocześnie dostosowanie jej do użytku w różnych warunkach wymaga wiedzy, doświadczenia oraz zastosowania właściwych podzespołów. Listwa zaciskowa lub szybkozłączka to części, które są ważnym elementem układu elektronicznego. Od ich trwałości oraz ogólnej jakości zależy możliwość prawidłowego podłączenia przewodów i tym samym transmisji sygnału. Niewłaściwy dobór podzespołów – nie tylko listew – lub nieodpowiedni montaż to najczęstsze przyczyny awarii w układach elektronicznych.

Prawidłowy montaż przewodów gwarancją poprawnego funkcjonowania układu

Przewody stanowią bardzo istotny element w każdym urządzeniu. Niewłaściwe działanie przewodów, nieodpowiedni montaż, uszkodzenie – wszystko to może powodować awarie, a nawet trudne od usunięcia problemy w działaniu urządzenia. Listwa zaciskowa jest elementem, który pełni funkcję „łącznika”, pomiędzy przewodami a dalszym obwodem całego układu. Sam montaż przewodów może odbywać się poprzez:

  • lutowanie, co jest niezwykle popularnym sposobem montażu, szczególnie w przypadku układów lutowanych;
  • klejenie za pomocą specjalnych klejów przewodzących, stosowane raczej w określonych przypadkach;
  • dokręcanie lub wciskanie, czyli montaż za pomocą listew zaciskowych, złączek wago i tym podobnych części.

Każdy z powyższych sposobów montażu przewodów ma swoje wady i zalety. Nie zawsze istnieje możliwość nierozerwalnego łączenia przewodów z obwodem. Dokręcenie przewodu i połączenie za pomocą listwy zaciskowej pozwala w każdej chwili – i w praktycznie każdych warunkach – odkręcić i wymontować dany przewód. W przypadku przewodów lutowanych lub klejonych jest to co najmniej bardzo utrudnione.

Zalety stosowania listew zaciskowych

Listwy zaciskowe, dostępne w TME mają szereg zalet. Oprócz wyżej wspomnianej możliwości wykręcenia i na przykład podmiany kabli, pozwalają również na:

  • montaż listwy do płyty, bez konieczności jej lutowania (listwy rozłączne);
  • pełną izolację pod kątem przewodnictwa, dzięki zastosowaniu izolującej obudowy;
  • możliwość wkręcenia w jedno gniazdo jednej lub więcej żył (w zależności od wielkości samego gniazda);
  • zastosowanie w skrajnie niskich lub skrajnie wysokich temperaturach.

Powyższe zalety sprawiają, że wielu elektroników, elektryków i automatyków bardzo często wykorzystuje listwy zaciskowe. To rozwiązanie, które zapewnia wygodniejszy i szybszy sposób montażu, a także ułatwione serwisowanie.