in

Pilne zalecenia WHO obiegły cały świat. Dojdzie do wprowadzenia nowego zakazu?

Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zalecić wszystkim państwom członkowskim zakaz sprzedaży żywych, dzikich zwierząt. Pandemia koronawirusa pokazuje, że musimy trzymać rękę na pulsie i zachować wszelkie środki ostrożności.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 283 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Pandemia nie odpuszcza i cały czas musimy dbać o swoje bezpieczeństwo.

Nowe zalecenia WHO

Rynek z owocami morza w Wuhan to jedno z pierwszych źródeł koronawirusa. Można było kupić na nim mięso pochodzące od dzikich zwierząt. Właśnie to skłoniło WHO do rozważań nad dalszymi krokami.

Urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia uznali, że zalecą wszystkim państwom działania mające na celu jeszcze większą ochronę przed dalszym rozprzestrzenianiem się wirusa i przed wybuchem kolejnej pandemii.

Jak czytamy w Gulf Today, WHO rozumie, że znaczenie dzikich zwierząt jest na rynku duże, ale trzeba uważać. Według zaleceń, które zostały opracowane razem z przedstawicielami Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP), za 70 proc. wszystkich chorób zakaźnych odpowiadają właśnie zwierzęta.

Dopóki nie zakaże się handlu dzikimi zwierzętami, ryzyko wybuchu kolejnej pandemii i rozprzestrzeniania się koronawirusa jest ogromne.

„Zwierzęta, zwłaszcza dzikie, stanowią źródło ponad 70 proc. wszystkich występujących u ludzi chorób zakaźnych, z których wiele jest wywoływanych przez nowe wirusy. Zagrożenie dla pojawiania się nowych chorób w szczególności stanowią dzikie ssaki” – zaznaczają eksperci WHO w zaleceniu (Gulf Today).

Źródło: o2.pl