in , , ,

Rząd ogłosił nowe zakazy w walce z koronawirusem. Za ich naruszenie grozi kara nawet do 30 tys. złotych!

Koronawirus cały czas atakuje – liczba zarażonych stale w naszym kraju stale rośnie. Wydawałoby się, że wprowadzono już niezbędne zalecenia i powinno być tylko lepiej. Jak się okazuje, one nie wystarczyły.

Od 1 kwietnia będą obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczą one każdego obywatela Polski i każdy powinien się do nich stosować! Nieposłusznym grożą naprawdę wysokie kary.

SKLEPY

Niezależnie od tego, czy sklep jest mały, czy mowa o markecie, do każdego z nich może wejść określona liczba osób – 3 osoby na każdą kasę. To znaczy, że jeśli w danym sklepie są 3 kasy, do sklepu może wejść 9 osób. To ograniczenie dotyczy także banków, a nie tylko sklepów.

Od 2 kwietnia od 10:00 do 12:00 wszystkie sklepy będą przyjmowały tylko klientów powyżej 65. roku życia.

Każdy jest zobowiązany do robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach.

TARGOWISKA

Podobnie wygląda to na targowiskach, straganach i bazarach. Jednak liczba osób, które mogą przebywać na targowisku nie może przekraczać trzykrotności liczby punktów handlowych. Dla przykładu, jeśli na targowisku jest 20 takich punktów, to na jego terenie może być 60 osób.

Poczta
Na terenie poczty może przebywać w tym samym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

HOTELE I MIEJSCA NOCLEGOWE
Nie będą otwarte hotele i miejsca noclegowe (wynajem krótkoterminowy), chyba że przebywają w nich osoby pod kwarantanną lub przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy póki co są w hotelach, muszą się z nich wykwaterować do 2 kwietnia 2020 roku.

KWARANTANNA AUTOMATYCZNA
Od 1 kwietnia oprócz osób, które są pod kwarantanną, będą nią objęci także domownicy, którzy mieszkają z tą osobą.

SALONY KOSMETYCZNE I FRYZJERSKIE
Wszystkie salony kosmetyczne, fryzjerskie, studia tatuażu i piercingu zostaną zamknięte. Niemożliwa jest również wizyta domowa w celu świadczeniu tych usług. Zawieszone zostają zabiegi rehabilitacyjne i masaże (niezależnie od tego, czy mowa o prywatnej placówce, czy publicznej), chyba że bezwzględnie są one wymagane dla zdrowia pacjenta.

OSOBY NIEPEŁNOLETNIE
Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia mają zakaz wychodzenia z domu bez opiekuna.

PARKI I ROWERY MIEJSKIE

Od 1 kwietnia obowiązuje zakaz korzystania z parków, bulwarów, ogrodów botanicznych itp. Nie można korzystać również z rowerów miejskich.
„Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie” – przekonuje rząd.

2 METRY ODLEGŁOŚCI
 
Między pieszymi obowiązuje odległość 2 metrów. Nie dotyczy to rodziców z dziećmi i osób niepełnosprawnych z opiekunem.
 
LIMIT PASAŻERÓW
 
Od 2 kwietnia możliwe jest tylko „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Dla przykładu, jeśli w busie jest 20 miejsc, to naraz może w nim przebywać 10 osób.
 
ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA DLA PRACOWNIKÓW
 
Pracodawcy będą zobowiązani zapewnić pracownikom dodatkowe środki bezpieczeństwa. Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o 1,5 metra. Pracownicy muszą korzystać z rękawiczek i mieć w zasięgu ręki płyn dezynfekujący.
 
Wszystkie poprzednie zakazy pozostają bez zmian. Za złamanie któregokolwiek z powyższych zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
 
Szczegóły są dostępne na stronie internetowej rządu.
 
Podziel się tymi ważnymi informacjami ze swoimi bliskimi i znajomymi!

Źródło: gov.pl, Miniaturka: facebook/Kancelaria Premiera