in

1300 złotych dla każdego? Nowy program lada moment wejdzie w życie.

Już za moment Polacy będą mieli do czynienia z nowym świadczeniem. Kwota, o jakiej mowa, to 1300 złotych.

Kto będzie mógł liczyć na dodatkowe pieniądze? Jakie warunki są konieczne do spełnienia? Znamy szczegóły!

Nowe świadczenie dla Polaków

Jak się okazuje, o świadczenie to będzie mógł się starać każdy z określonego regionu. Będzie to bezwarunkowy dochód podstawowy, przekazywany w ramach eksperymentu społecznego na Warmii i Mazurach.

Rozwiązanie to wciąż spotyka się ze skrajnymi emocjami.

„Gdy nasze utrzymanie zależy od innych osób, np. pracodawców, mężów, partnerów, rodziców, to mogą one wykorzystać tę zależność dla własnej korzyści” – powiedział dr hab. Ryszard Szarfenberg, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, jak cytuje portal strefabiznesu.pl.

„Jeżeli każdemu zapewniony byłby bezwarunkowy dochód podstawowy, to wzrosłaby odporność na takie wykorzystywanie. Na przykład pracownik mógłby przeciwstawić się wyzyskującemu kierownikowi, a żona mogłaby przeciwstawić się przemocowemu mężowi” – dodał.

Póki co nie jest jasne, czy program ten pojawi się w całym kraju. Na obecną chwilę bierze w nim udział dziesięć gmin, które są położone przy północnej granicy Polski i graniczą z Rosją.

Dlaczego akurat skupiono się na tych regionach? Uznano, że na Warmii i Mazurach panuje bieda. Wciąż trwają prace nad programem i poszukiwania źródeł finansowania.

Co o tym sądzisz? Uważasz, że to dobre rozwiązanie?

Źródło: o2.pl, strefabiznesu.pl