in

Posypią się mandaty od straży miejskiej? Surowe ograniczenia właśnie weszły w życie.

Polacy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że od tej pory straż miejska ma nowe uprawnienia na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 30 lipca. Musimy liczyć się z tym, że możemy dostać mandat, jeżdżąc rowerem, podróżując transportem publicznym lub poruszając się hulajnogą elektryczną.

Właśnie weszły w życie surowe ograniczenia dotyczące korzystania przede wszystkim z ostatniego z wymienionych środków transportu. Wszyscy ci, którzy zamierzają jeździć hulajnogą elektryczną i nie tylko, powinni się z tym zapoznać. Znamy szczegóły!

Za co dostaniemy mandat?

Jak przekazuje RMF FM, jeśli po chodniku lub drodze dla pieszych jedziemy na rowerze, hulajnodze elektrycznej, czy też innym urządzeniu, które wspomaga ruch, a prędkość, z jaką się poruszamy, odbiega od prędkości pieszego, możemy dostać mandat. Podobnie będzie w przypadku nieustąpienia w takich przypadkach pierwszeństwa pieszemu.

Od teraz nie wolno kierować hulajnogą elektryczną po jezdni, gdzie dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h. Zabronione jest także kierowanie hulajnogą czy też urządzeniem transportu osobistego tym, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu czy też innych substancji działających podobnie do niego.

Nie można przewozić hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów, a także ciągnąć lub holować hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych pojazdów. Nasz sprzęt może być zaparkowany tylko równolegle do zewnętrznej krawędzi chodnika.

„Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h” – informuje RMF FM.

Poza tym trzeba wiedzieć, że kierujący musi korzystać z jezdni, jeśli dozwolona prędkość nie jest większa niż 30 km/h.

W jakich przypadkach kierowca hulajnogi może skorzystać z chodnika? Wtedy, kiedy jest on usytuowany wzdłuż drogi, gdzie dozwolona prędkość przekracza 30 km/h i nie ma wydzielonego pasa dla rowerów. Nie można przejeżdżać hulajnogą przez przejście dla pieszych.

Dzieci do lat 10 nie mogą poruszać się po drodze publicznej hulajnogą elektryczną! Ci, którzy skończyli 10 lat, a nie mają jeszcze 18, muszą mieć przy sobie kartę rowerową.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Rmf24.pl