in

Nowe przepisy już od 17 września. Prawo jazdy będzie można bardzo łatwo stracić.

Kierowcy, szczególnie ci lubiący łamać przepisy ruchu drogowego, muszą być przygotowani na ogromne zmiany. Już od 17 września 2022 roku wejdą w życie przepisy, które sprawią, że o wiele łatwiej będzie można stracić prawo jazdy.

Możemy spodziewać się podwyższonej liczby punktów za poszczególne wykroczenia, likwidację kursów, które redukowałyby ich liczbę czy też uzależnienie terminu pozbycia się punktów od zapłacenia kary.

Od 1 stycznia 2022 roku mamy do czynienia w Polsce z nowym taryfikatorem mandatów, który wpłynął na stawki za najbardziej powszechne wykroczenia na drodze. Jak się okazuje, to nie wszystko. Lada moment pojawią się kolejne zmiany…

Nowe zasady dla kierowców

Na obecną chwilę liczba punktów karnych za jedno wykroczenie może wynosić maksymalnie 10. Od września będzie to 15 punktów. W jakich przypadkach kierowca je otrzyma?

– Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście.
– Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej.
– Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.
– Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem.
– Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
– Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.

Od 17 września 2022 roku można spodziewać się także innych zasad przydzielania punktów karnych. Mowa przede wszystkim o większych karach za przekroczenie prędkości.

o 11–15 km/h będą 3 pkt karne (dziś 2 pkt karne)
o 16–20 km/h – 3 pkt karne (dziś 2 pkt karne)
o 21–25 km/h - 6 pkt karnych (dziś 4 pkt karne)
o 26–30 km/h - 6 pkt karnych (dziś 4 pkt karne)
o 31–40 km/h - 10 pkt karnych (dziś 6 pkt karnych)
o 41–50 km/h - 13 pkt karnych (dziś 8 pkt karnych)
o 51–60 km/h - 15 pkt pkt karnych (dziś 10 pkt karnych)
o 61–70 km/h - 15 pkt pkt karnych (10 pkt karnych)
o 71 km/h i więcej - 15 pkt pkt karnych (10 pkt karnych)

W praktyce oznacza to, że o wiele łatwiej będzie „uzyskać” maksymalną liczbę punktów – 24 – i tym samym stracić prawo jazdy. Warto dodać, że ci, którzy mają prawo jazdy od niecałego roku, stracą je po skompletowaniu 20 punktów.

Najbardziej kluczową zmianą jest brak kursów, które pozwalałby na zlikwidowanie punktów karnych. Zostaną one anulowane po okresie dwóch lat – dopiero od chwili zapłacenia mandatu.

W najbliższych dniach odbędą się ostatnie kursy tego typu, m.in. w Poznaniu i Tarnowie. W niektórych WORD-ach brakuje już miejsc, a zatem część kierowców nie zlikwiduje swoich punktów przed wejściem nowych przepisów.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: o2.pl