in , ,

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Od dziś ich przestrzeganie będzie kontrolowała policja

Rząd podjął kolejne kroki w związku rozprzestrzeniającym się koronawirusem. – Cały czas obserwujemy wzrost liczby zachorowań. To bardzo niepokojące. Musimy podjąć kolejne kroki, by ograniczyć zakażenia – mówił premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

Kolejne obostrzenia wprowadzone przez rząd dotyczą przemieszczania się, komunikacji miejskiej i zgromadzeń. Nowe przepisy i zakazy obowiązywać będą od 24 marca do 11 kwietnia.

– Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Musimy ograniczać zgromadzenia do minimum – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

– We wszystkich środkach komunikacji publicznej może jechać tylko tyle osób, ile liczy połowa miejsc siedzących w danym pojeździe – dodaje premier.

– Wprowadzamy teraz praktycznie w życie hasło „Zostańmy w domu”. W rozporządzeniu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, do lekarza – choć starajmy się dzwonić do lekarza, a nie iść do przychodni . Na bieżąco policja będzie oceniać działania, czy jest to pójście na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi – takie działania są niedopuszczalne, one narażą nas wszystkich, życie naszych najbliższych, ale też życie służb na zagrożenie – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy po prostu przejście się oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne. To nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi – mówił minister zdrowia.

Zakazane są wszelkie zgromadzenia publiczne, czyli spotkania więcej niż 2 osób. Do pięciu osób może uczestniczyć w obrzędach liturgicznych, m.in. w mszach świętych i pogrzebach. – Zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób nie dotyczy rodzin – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nowe decyzje rządu są po to, aby kupić sobie czas dla nas wszystkich, aby lepiej przygotować służbę zdrowia i kolejne miejsca dla zarażonych. Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie ograniczenie zgromadzeń właściwie do absolutnego minimum. Nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby. – Wszelkie przekraczanie tych norm, ograniczeń, które dzisiaj (24.03) jeszcze dodatkowo narzucamy, może być zabójczo niebezpieczne – dodał premier.

Poniżej możecie obejrzeć całą konferencję:

Źródło Miniaturki: facebook.com/kancelaria.premiera