in

Minister zdrowia nagle poinformował o nowych obostrzeniach. Decyzja już zapadła.

5 marca podczas konferencji prasowej minister zdrowia nagle poinformował o kolejnych obostrzeniach. Polacy są zaskoczeni. Tego nikt się nie spodziewał. O godzinie 10:00 miało miejsce posiedzenie Rządowego Zespołu Kryzysowego w związku z tą sprawą.

Nie ma wątpliwości co do tego, że sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju od kilku dni jest naprawdę niepokojąca. Zauważamy ogromny przyrost zakażeń i liczby zgonów. Konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, które zapewniłyby nam bezpieczeństwo.

Kolejne restrykcje wchodzą w życie

Sytuacja w Polsce jest coraz gorsza i nie da się tego nie zauważyć. Trzecia fala pandemii stała się faktem.

„O 33 proc. wzrosła średnia zachorowań względem poprzedniego tygodnia. Ma ona charakter stały […] Obserwujemy dynamiczny przyrost obłożeń w szpitalach” – tłumaczy Adam Niedzielski.

Najgorzej sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim. Poza tym skupiono się także na województwie pomorskim, mazowieckim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim. W tych regionach obserwuje się największy przyrost zakażeń.

Podczas konferencji prasowej podjęto następujące decyzje:

– od środy znów będą funkcjonować kolejne szpitale tymczasowe w całej Polsce,
– województwo warmińsko-mazurskie: obostrzenia zostaną przedłużone o tydzień, a nauczanie hybrydowe potrwa do 20 marca,
– województwo pomorskie: sytuacja wygląda podobnie jak w województwie warmińsko-mazurskim – zamknięte hotele, kina, teatry, muzea, baseny, solaria i inne obiekty sportowe, od 13 do 20 marca nauka hybrydowa.

Minister zdrowia podejrzewa, że już w przyszłym tygodniu będziemy obserwować wzrost zachorowań przekraczający 18 tys. dziennych przypadków. Obostrzenia są wprowadzane ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację, ale z uwagi na to, że jest już szczepionka, ich luzowanie może być później szybsze.

„Nasze podejście do obostrzeń się zmienia. Mamy nową sytuację, część osób jest zaszczepiona, jest dużo osób mających przeciwciała. Luzowanie obostrzeń będzie odważniejsze. Po świętach możliwe przywracanie branż do normalnego działania. Warunkiem jest koniec trzeciej fali epidemii” – informuje szef resortu zdrowia.

„Wszystkie nasze decyzje mają swoją podbudowę naukową i empiryczną. Wraz z sanepidem poprawiliśmy jakość informacji” – dodaje Niedzielski.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Radio ZET, RMF FM