in

Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia. To już pewne, dużo uciążliwych zmian.

Minister zdrowia Adam Niedzielski właśnie przekazał szczegółowe informacje dotyczące nowych obostrzeń. Zostaną one wprowadzone w wyniku pojawienia się nowego wariantu koronawirusa. Decyzje podjęto na posiedzeniu sztabu kryzysowego w związku z epidemią COVID-19. Znamy szczegóły.

„Jesteśmy w apogeum czwartej fali. Spodziewamy się, że wzrosty wyhamują. Taki scenariusz do tej pory przyjmowaliśmy, że mamy sytuację pod kontrolą i jesteśmy w stanie zarządzać walką z pandemią […] Niestety pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być tak zwanym gamechangerem, elementem, który zupełnie zmienia to, czego się spodziewaliśmy” – zaznacza minister zdrowia.

Nowe obostrzenia

Nowa mutacja zwana omikronem wywołała duży niepokój na całym świecie. Pandemia koronawirusa mocno daje się we znaki, a pojawienie się nowych mutacji nie zwiastuje niczego dobrego. Konieczne zatem było podjęcie natychmiastowych działań. Co ulegnie zmianie?

„Dzisiaj analizowaliśmy różne scenariusze […] Przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń. Dwa elementy. Pierwszy to uszczelnienie granic. Podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów na południu Afryki – to Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Osoby, które będą wracały z tych krajów będą miały 14 dni kwarantanny, z której nie będzie możliwości zwolnienia testem” – informuje Adam Niedzielski.

Zmieni się limit osób, które przebywają w rozmaitych obiektach i uczestniczącą w wydarzeniach. Limit 75 proc. obłożenia zostaje zmieniony na 50 proc. Mowa o gastronomii, hotelach, kulturze, czyli kinie, teatrach, opery, filharmonii, domach i ośrodkach kultury, koncertach, widowiskach cyrkowych, kościołach i obiektach sportowych, takich jak baseny czy aquaparki.

Limit na weselach, komuniach czy dyskotekach będzie od tej pory wynosić 100 osób.

Limit na wydarzeniach sportowych dotychczas wynoszący 500 osób zmieni się na 250 osób.

Zmiany będą obowiązywały także na siłowniach, w klubach, centrach fitness, muzeach itp. – na 15 m2 będzie mogła przebywać jedna osoba.

Regulacje wejdą w życie 1 grudnia i będą obowiązywać do 17 grudnia.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: onet.pl, lelum.pl