in

Trzy nowe, coraz częstsze objawy koronawirusa. Każdy powinien wiedzieć, o czym mowa

Objawy koronawirusa z pewnością są już doskonale znane każdemu z nas. Jak się jednak okazuje, uległy one zmianie i teraz musimy liczyć się z możliwością wystąpienia zupełnie nowych symptomów. Ludzie z całego świata są bardzo zaniepokojeni. Tego nikt się nie spodziewał.

Gorączka, suchy kaszel i utrata węchu oraz smaku do tej pory były najbardziej popularnymi objawami pojawiającymi się u zakażonych. Według najnowszych badań są one jednak powoli wypierane. O tym powinien wiedzieć każdy.

Nowe objawy koronawirusa

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami i sprawiła, że musieliśmy przyzwyczaić się do nowych zasad, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i ludziom wokół. Do tej pory, w chwili, gdy ktoś utracił smak, węch, pojawiła się u niego gorączka czy kaszel, mógł podejrzewać, że jest zakażony. Dziś nie jest już to takie oczywiste.

„Coraz częściej zdarzają się pacjenci, którzy w przebiegu COVID zaczynają mieć szumy uszne, tracą słuch lub też zaczynają mieć zawroty głowy. Według nas ta grupa pacjentów zaczęła pojawiać się od początku roku, czyli mniej więcej od momentu, kiedy koronawirus już zmutował. Jest to o tyle niepokojące, że wygląda to na trwałe uszkodzenie ucha. To są zmiany, które się nie wycofują po wdrożeniu takiego standardowego leczenia, które ma na celu ratowanie słuchu i funkcji ucha wewnętrznego” – potwierdziła dr Katarzyna Przytuła-Kandzia, otolaryngolog z Kliniki Laryngologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w rozmowie z WP abcZdrowie.

W przypadku wariantu Delta, który od dłuższego czasu budzi prawdziwy postrach, zamiast utraty węchu i smaku możemy spodziewać się utraty słuchu. Dlaczego? Doskonale wyjaśnił to dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

„Koronawirus ma potencjał uszkadzania układu nerwowego. Przy poprzednich wariantach częściej dochodziło do zajmowania opuszek nerwowych, w wyniku czego pojawiały się problemy z węchem i smakiem. W przypadku wariantu Delta częściej są obserwowane zaburzenia słuchu. Mają one również podłoże neurologiczne” – wyjaśnia ekspert.

Poza tym, warto wiedzieć również o tym, że wirus zaczął atakować układ pokarmowy. Jeśli dojdzie do zakażenia, możemy się spodziewać zatem biegunki, która może być pomylona z zatruciem pokarmowym.

Jak zauważyli brytyjscy naukowcy, u zaszczepionych osób, które zaraziły się, może pojawić się nadmierne kichanie.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: abc Zdrowie