in

Medyk postanowił zbadać wpływ maseczek na nasze zdrowie. Wyniki mówią same za siebie – warto wiedzieć!

Maseczki ochronne towarzyszą ludziom na całym świecie każdego dnia, odkąd tylko pojawiła się pandemia koronawirusa. Pewien ratownik medyczny postanowił zająć się ustaleniem, jakie są skutki długotrwałego zasłaniania ust i nosa. Wyniki badań nie pozostawiają żadnych złudzeń, każdy powinien się z nimi zapoznać.

Jaki wpływ na nasze zdrowie mają maseczki ochronne?

Jarosław Sowizdraniuk jest ratownikiem medycznym i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Medyk uznał, że pora przeprowadzić eksperyment, który pomoże ustalić, jak maseczki ochronne wpływają na nasze zdrowie.

„Poprzez mój eksperyment chciałem przekonać głównie osoby zdrowe i aktywne społecznie do noszenia maseczek, co wpływa na bezpieczeństwo nas wszystkich. Uświadomić, że ich zdrowie nie jest zagrożone poprzez używanie tych zabezpieczeń. Konsekwencje zarażenia SARS-CoV-2 są natomiast nieznane i mogą być niebezpieczne” – tłumaczy Jarosław Sowizdraniuk, członek Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, jak cytuje PAP.

Medyk postanowił zmierzyć swoje parametry życiowe bez maseczki, a w dalszej części eksperymentu wykonywać pracę w maseczce ochronnej. Ratownik medyczny przez 3 godziny siedział w niej przy biurku.

W tym czasie był monitorowany za pomocą pulsoksymetru, kardiomonitora, który badał pracę jego serca oraz kapnometru, pokazującego poziom dwutlenku węgla w jego organizmie, mierząc go wydychanym przez naukowca powietrzu.

„Noszenie maseczki przez trzy godziny pełnej pracy biurowej ani w kawałku nie wpłynęło na to, że byłem niedotleniony, albo że miałem hiperkapnię, czyli zwiększony poziom dwutlenku węgla” – ujawnia ratownik.

Naukowiec obalił mit, który wciąż krąży w Internecie – wydychany dwutlenek węgla wcale nie wraca do nas. Podczas badania saturacja, czyli wskaźnik nasycenia hemoglobiny krwi obwodowej tlenem, oscylowała w jego organizmie wokół 97-98, a nawet 99 proc., więc identyczna przy noszeniu maseczki, jak i bez niej.

Medyk podkreślił także, że praca jego serca również się nie zmieniła. Wyniki badań mówią same za siebie – maseczki ochronne wcale nie utrudniają przepływu tlenu i dwutlenku węgla, a pomagają zmniejszyć ryzyko zakażenia COVID-19.

„Dotyczy to również osób z gorszym zdrowiem. Warto zauważyć, że osoby z chorobami układu oddechowego czy krwionośnego są w szczególności narażone na ciężki przebieg COVID-19. Stąd w szczególności powinny one stosować wszelkie dostępne zabezpieczenia, w tym maseczki z filtrami” – zaznaczył Jarosław Sowizdraniuk.

Podziel się tym ciekawym artykułem z innymi!

Źródło: o2