Emerytura w tym roku będzie niższa niż dotychczas? W Gazecie Wyborczej czytamy o niepokojącym raporcie, który nie pozostawia żadnych złudzeń – problemy finansowe mogą dotknąć ponad 300 tysięcy osób. Czegoś takiego nikt się nie spodziewał.
Media informują, że mamy do czynienia z ogromnym społecznym problemem. O czym mowa?
Niższe emerytury
Wyjątkowo niskie świadczenia są zmorą Polaków na emeryturze. Mnóstwo osób boryka się z brakiem pieniędzy na podstawowe potrzeby. Jest źle, a może być jeszcze gorzej. Gazeta Wyborcza opublikowała dane, które wbijają w fotel.
,,Gdy pytałam kolejnych szefów, czy mam szansę na etat, słyszałam, że jak się nie podoba, to mogę do pracy nie przychodzić. Z kolei w ostatnich pięciu latach, gdy już skończyłam 55 lat, to słyszałam, że powinnam być wdzięczna, że mam jakąkolwiek pracę, bo na rynku takich starych nikt nie chce” – mówi pani Beata, która pobiera świadczenia emerytalne od miesiąca, jak cytuje Gazeta Wyborcza.
Kobieta całe życia pracowała w oparciu o tak zwane ,,śmieciówki”. Teraz dostaje od ZUS-u 679,71 zł netto. Nietrudno sobie wyobrazić, że starcza to zaledwie na jedzenie. A co np. z opłatami za rachunki? Rachunki i czynsz na szczęście opłaca jej mąż – gdyby nie to, że ma on nieco wyższą emeryturę, nie mieliby za co żyć i gdzie mieszkać.
Problem z roku na rok rośnie
W takiej sytuacji oprócz 60-letniej pani Beaty jest około 333,4 tysięcy Polaków. Wszyscy dostają świadczenia, które nie przekraczają minimalnego tysiąca złotych. Ta sytuacja po prostu mrozi krew w żyłach. I nic nie zapowiada tego, że będzie lepiej. W 2013 roku osób z takim problem było 91 tysięcy, a w 2019 roku już 280 tysięcy. Teraz bijemy kolejny rekord.
,,W ciągu dziewięciu ostatnich lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury zwiększyła się blisko czternastokrotnie. Obecnie już 5,6 procent emerytów w ZUS – zarówno z nowego, jak i starego systemu – otrzymuje świadczenie poniżej minimum” – mówi główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, Łukasz Kozłowski, w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) podkreśla, że w przeciągu najbliższych lat będzie coraz gorzej. W 2030 roku bez prawa do minimalnej emerytury według prognozy będzie nawet 641 tysięcy osób…