in

Polscy leśnicy dokonali niesamowitego odkrycia. Nie do wiary, co jest na zdjęciu.

Czy wiedzieliście o tym, że w zimie mrówki przebywają w mrowisku w stanie odrętwienia? Jest tam 2-8 st. C. W ostatnim czasie leśnikom z Nadleśnictwa Białowieża w województwie podlaskim udało się zrobić niesamowite zdjęcie, na którym możemy zobaczyć to zjawisko.

Co ciekawe, długość snu danej mrówki zależy od tego, jaką pozycję społeczną zajmuje w mrowisku. Internauci przecierają oczy ze zdumienia. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy!

Niezwykłe zdjęcie obiegło sieć

W okresie zimowym mrówki zupełnie zmieniają swój styl życia. Są w stanie odrętwienia, co pozwala im przetrwać ten trudny czas. Jesień z kolei jest dla nich poszukiwaniem pokarmu i gromadzeniem w ciele zapasów substancji odżywczych. Gdy temperatura spada, mrówki przechodzą do niższej komory mrowiska.

W mrowisku temperatura sięga 2-8 st. C, a różnica temperatur między mrowiskiem a środowiskiem zewnętrznym może wynosić nawet 20 st. C., jak przekazują leśnicy z Nadleśnictwa Białowieża.

Mrówki można spotkać w okresie zimowym podczas odwilży. Wtedy, gdy mamy do czynienia z nagrzewającą się ziemią, owady często się wybudzają, mimo iż zima jeszcze nie dobiegła końca. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy w St. Petersburgu postanowili sprawdzić, ile tak naprawdę muszą spać mrówki.

Badania przeprowadzono w laboratoryjnym mrowisku z mrówkami ognistymi. Okazało się, że długość snu zależy od tego, jakie miejsce dana mrówka zajmuje w hierarchii społecznej mrowiska. Robotnica śpi ponad minutę, a w ciągu doby łącznie 2 godziny i 48 minut. W mrowisku cały czas ktoś pracuje, drzemki mrówek nie należą do regularnych.

Taki tryb życia powoduje, że mrówki żyją około pół roku. Najlepiej żyje się oczywiście królowej. Potrafi drzemać 90 razy w ciągu doby, a jej sen trwa około 6 minut. Łącznie potrafi spać nawet 9 godzin dziennie i żyć 6 lat.

Podziel się tą ciekawostką z innymi!

Źródło: Nadleśnictwo Białowieża, Lasy Państwowe / o2.pl