in

Fotograf uchwycił co facet robił małej dziewczynce. Zdjęcie rozeszło się w sieci lotem błyskawicy!

Najlepsze zdjęcia to nie te upozowane i przemyślane pod każdym kątem. Tylko te, na których udało się niechcący uchwycić coś ważnego, zatrzymany czas, jakąś historię.

Niewiele wiemy o nim samym i okolicznościach, w których je zrobiono. Nie znamy osób, które przedstawia, ani kryjących się za nimi osobistych historii. Wiemy tylko, że zrobiono je na ulicy w Rio de Janeiro.

Ale ten obraz, który stał się internetowym viralem, jest tak sugestywny, że sami możemy dopowiedzieć nawet to, czego na nim nie widać.

Mężczyzna, być może turysta, spotyka na ulicy młode, ciemnoskóre dziecko. Dziewczynka była ubrana tak nędznie jak to tylko możliwe, chodziła boso i była wychudzona.

Prawdopodobnie pochodzącą z nizin społecznych, żyjących biedzie od pokoleń, bez szans na lepsze życie. Nikogo nie obchodzi ich los. Brazylia to kraj jednych z największych nierówności społecznych na świecie. Ta dziewczynka nie jest przyzwyczajona do tego, by ktoś okazywał jej wsparcie, zainteresowanie i pomoc.

On, zdziwiony taką biedą, która nie pozwala mieć ludziom na nogach butów. Poruszony widokiem wychudzonej i nędznie ubranej dziewczynki – oddaje jej swoje buty.
 
Nie przekazuje ich stojąc wyprostowany. Pochyla się, składa ukłon, jakby jednocześnie okazywał podziw za jej wytrwałość, szacunek i przepraszał, za to, że ten świat jest tak urządzony. Za to, że tego nie zmieniamy. Za to, że kolor skóry wciąż determinuje nasz los. Za swoją część odpowiedzialności, że jedni mają tak wiele, a inni nic…

To zdjęcie to wyraz ludzkiej empatii i wrażliwości.

„Bo ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat, nie zginie nigdy dzięki nim…”