in

Niezaszczepione dzieci nie pójdą do przedszkola? Podjęto ostateczną decyzję.

Czy niezaszczepione dzieci nie będą mogły uczęszczać do przedszkola? To pytanie spędza rodzicom sen z powiek.

Jak się okazuje, w Legionowie podczas rekrutacji istotna będzie kwestia szczepień ochronnych. 27 października podjęto taką właśnie decyzję. Jak wynika z doniesień Gazetapowiatowa.pl, zaszczepione dzieci dostaną więcej punktów przy drugiej części rekrutacji.

„W świetle ogólnodostępnych danych faktem jest, że nadal występują liczne zachorowania na choroby zakaźne m.in. z powodu zwiększającej się liczby rodziców, którzy odmawiają poddania dzieci ustawowym szczepieniom ochronnym. Profilaktyka przed chorobami epidemiologicznymi jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Szczepienie a przedszkole

Takie kryteria będą obecne przy rekrutacji na kolejny rok szkolny. Radni podkreślają przy tym jednak, że punkty za szczepienia „nie przesądzają o przyjęciu lub odmowie przyjęcia kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej”.

Kwestia zaszczepienia będzie wiązać się z dodatkowymi 20 punktami podczas rekrutacji. Mowa o szczepieniach na takie choroby jak: błonica, gruźlica, krztusiec, świnka, odra, ospa wietrzna, polio, różyczka czy tężec.

„Rodzice na podstawie oświadczenia informują nas, że dziecko jest zaszczepione i dostają w rekrutacji dodatkowe punkty. Takie punkty są przyznawane również wielodzietność, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego bądź dwojga rodziców. W ten sposób chcemy zachęcić rodziców do obowiązkowych szczepień” – tłumaczyła w rozmowie z tvnwarszawa.pl Anna Szwarczewska z referatu kultury i współpracy w Urzędzie Miasta Legionowo.

Od zeszłego roku z podobnym rozwiązaniem mamy do czynienia w przypadku żłobków. Jak wynika z obserwacji władz miasta, rodzice nie są tym szczególnie zdziwieni i nie skarżą się.

Źródło: tvnwarszawa.pl