fot. freepik.com
in

Migreny, wahania nastrojów i bóle stawów – to tylko kilka objawów nietolerancji tego składnika

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego po posiłku czujesz się niewygodnie lub doświadczasz dolegliwości żołądkowych? Może to być efekt nietolerancji glutenu. Warto zwrócić uwagę na następujące symptomy, które mogą świadczyć o tej problematycznej reakcji na gluten.

Nietolerancja glutenu

Gluten znajduje się w najbardziej popularnym ziarnie – pszenicy. Gluten to białko, które znajduje się przede wszystkim w pszenicy. Z pszenicy produkuje się wszystkie mączne potrawy i wypieki. Gluten z pszenicy znajdziemy między innymi w: makaronie, płatkach do mleka, pieczywie, a nawet sosach sałatkowych i przyprawach. Dodatkowo dodawany jest do wędlin, wypieków, a nawet słodyczy.

Jęczmień i żyto także jest źródłem glutenu. Jęczmień to przede wszystkim kasza jęczmienna. Dodatek słodu jęczmiennego znajdziemy w piwie oraz płatkach śniadaniowych. Z żyta produkuje się przede wszystkim pieczywo żytnie.
Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto słyszał o nietolerancji glutenu, jednak dzisiaj jest to bardzo powszechne zjawisko. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, a objawy, jakie występują przy nietolerancji zrzucamy na inne choroby.

Dieta bogata w gluten dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu może być bardzo przykra w skutkach. Zebraliśmy najbardziej popularne objawy, jakie występują u osób nietolerujących glutenu. Najczęstszym objawem jest tzw. skóra indycza, która pojawia się na tylnej części ramion. Wiąże się on także z niedoborem witaminy A. Dodatkowo dotyczy to osób, które źle przyswajają gluten, co prowadzi do jego nietolerancji.

Najczęstsze objawy nietolerancji glutenu

  • Częste bóle głowy, a także silne bóle migrenowe
  • Problemy układu pokarmowego, takie jak: wzdęcia, gazy, zaparcia i biegunki
  • Po spożyciu posiłku bogatego w gluten może występować senność i uczucie zmęczenia
  • Problemy z zajściem w ciążę oraz silnie odczuwany PMS
  • Zaburzenia pracy układu nerwowego, np. zawroty głowy
  • Bóle i obrzęki stawów, które mogą prowadzić nawet do stanów zapalnych
  • Huśtawka emocjonalna – wahania nastroju, lęk, depresja

Jeśli zauważasz u siebie kilka z powyższych symptomów, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że diagnoza nietolerancji glutenu wymaga zbadania przez specjalistę i nie należy samodzielnie eliminować glutenu z diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.