Niezwykłe zjawisko atmosferyczne, które nawiedziło ostatnio południową Polskę, wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów. Potężny wiatr halny, będący następstwem huraganu Kirk przemieszczającego się znad Atlantyku w kierunku Europy, zaprezentował swoje imponujące oblicze w Tatrach, dostarczając obserwatorom niezapomnianych wrażeń wizualnych.
Halny w pełnej krasie
Jesienne miesiące to okres, w którym halny często gości w polskich górach, jednak jego ostatnia wizyta okazała się wyjątkowo spektakularna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla pięciu województw, przewidując porywy wiatru osiągające prędkość nawet 85 km/h w rejonach podgórskich, a w wyższych partiach Tatr – do 110 km/h.
Rzeczywistość przerosła jednak oczekiwania synoptyków. Na Kasprowym Wierchu zarejestrowano porywy o sile 136,8 km/h, na Śnieżce – 104,4 km/h, w Bielsku-Białej – 90 km/h, a w samym Zakopanem – 82,8 km/h. Te imponujące liczby przekładają się na obrazy, które na długo zapadną w pamięć świadków tego zjawiska.
Niesamowite widowisko nad Giewontem
Mieszkańcy i turyści podzielili się swoimi obserwacjami w mediach społecznościowych, a szczególną uwagę przykuło nagranie udostępnione przez IMGW, prezentujące widok z Zakopanego.
Wczorajszy widok z Zakopanego . Wiatr halny
Stefan Ostrowski-Rogus |IMGW-PIB#IMGW #halny #Tatry #góry pic.twitter.com/hbx7stC2et— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 9, 2024
Równie fascynujący materiał opublikował „Tygodnik Podhalański”, ukazując potęgę natury w pełnej krasie.
Internauci nie kryli swojego zachwytu, komentując:
„Obserwowaliśmy dziś z dziećmi. Niesamowicie to wyglądało, taki wodospad z chmur”, „Giewont dzisiaj to była magia chmur”, „Pięknie to wygląda, a jednocześnie groźnie”.
Wiele osób zwracało uwagę na niezwykłe formacje chmur nad Giewontem, przypominające wodospad spływający z nieba.
Prognoza na najbliższe dni: Wiatr nie odpuszcza
IMGW ostrzega, że silne porywy wiatru utrzymają się w najbliższych dniach.
Jutro i w piątek spodziewamy się silnych porywów wiatru, zwłaszcza na zachodzie kraju i Wybrzeżu i na obszarach podgórskich. Na obszarach podgórskich do 85 km/h, w szczytowych partiach Sudetów porywy do 95 km/h, wysoko w Karpatach porywy od 110 km/h do 140 km/h.#IMGW #wiatr pic.twitter.com/T2RS8qAAja
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) October 9, 2024