in ,

Dokonano niezwykłego odkrycia w grobowcu sprzed 5 tysięcy lat – Eksperci nie dowierzają!

Jakiś czas temu w pobliżu Sewilli dokonano niesamowitego odkrycia archeologicznego. Znaleziono tam grobowiec, który według ekspertów liczy sobie aż pięć tysięcy lat. Wewnątrz grobowca oprócz szczątków ciał znajdowały się także rozmaite artefakty. Jeden z nich okazał się być naprawdę wiele wart.

Jak poinformowało Daily Mail, w grobowcu znajdowały się szczątki aż 25 osób. Przyczyną śmieci każdej z nich było zatrucie. Tak wykazała sekcja zwłok. W grobowcu było także 16 grotów strzał oraz – broń w formie sztyletu.

Sztylet z kryształu górskiego

Jak ustalili członkowie zespołu archeologicznego, odnaleziony sztylet jest zrobiony z kryształu górskiego. Liczy sobie osiem i pół cala długości (niespełna 22 centymetry) i ma od 4,5 do 5 tysięcy lat.

Eksperci podejrzewają, że jego posiadaczem kiedyś był ktoś zamożny. Zarówno pozyskanie takiego materiału, jak i obróbka sztyletu, musiały dużo kosztować.

„Prawdopodobnie stanowią one artefakty pogrzebowe dostępne w tamtym okresie tylko dla elity” – czytamy w czasopiśmie naukowym „Quaternary International”.

Bardzo możliwe, że ludność, która mieszkała w tamtych regionach była przekonana o magicznych mocach kryształu górskiego. Był on wykorzystywany między innymi w rytuałach powiązanych z siłami witalnymi. W jego posiadaniu niestety mogli być tylko ci najbardziej zamożni.

„Połączenie ostrza sztyletu z rękojeścią wykonaną z kości słoniowej, surowca również niedostępnego lokalnie, więc o wielkiej wartości, sugeruje wysoki status osób korzystających z takich przedmiotów”

Podziel się tą ciekawostką z innymi!

źródło: o2.pl, dailymail.co.uk