in

Niedźwiedź spędził 9 lat w „Kamizelce tortur”. Jego reakcja na wolność wyciska łzy z oczu!

Niedźwiedź Tuffy miał ciężkie życie.
Większość swojego życia spędził w małej klatce na farmie żółci. Co to takiego? W tych gospodarstwach pracownicy wydobywają żółć bezpośrednio z pęcherzyka żółciowego niedźwiedzi do stosowania w tradycyjnej medycynie.

Proces ten jest niesamowicie bolesny i wymaga, aby niedźwiedzie były zakute w tzw. „kamizelce tortur”.

Po latach tortur Tuffy został ostatecznie uratowany przez Animals Asia.

Przywieźli go do swojego sanktuarium w Wietnamie i poddali badaniom. Pęcherzyk żółciowy Tuffy’ego był tak poważnie uszkodzony, że musiał zostać usunięty. Niedźwiedź miał również trzy złamane zęby, które trzeba było usunąć, a jego łapy były popękane, poranione i obolałe.

„Popękane łapy są typowe dla niedźwiedzi, z których pozyskiwano żółć. Odwodnienie prawdopodobnie również się do tego przyczyniło „ – powiedziała Louise Ellis, Kierownik ds. Niedźwiedzi ze Zwierzętami Azji.

Po tym, jak Tuffy wyzdrowiał po operacji, ochotnicy z Animals Asia zaprowadzili go do jego nowego domu: pięknego, dużego ogrodzonego terenu z basenem, w którym mógł się pluskać.
Gdy tylko Tuffy dotarł do swojego ogrodu, wskoczył do basenu. Niedźwiedź nigdy wcześniej nie widział wody i był tak podekscytowany, że mógł się w niej moczyć.

Niedźwiedź pływał w basenie i skakał i bawił się, a ten widok był zupełnie rozczulający.
Wolontariusze uśmiechali się od ucha do ucha, gdy go obserwowali – byli szczęśliwi, widząc niedźwiedzia bawiącego się jakby nigdy nie doświadczył tego cierpienia i okrucieństwa, które były jego udziałem przez większość życia.
 
Wolontariusze w Animal Asia przekonali się również, że Tuffy uwielbiał być na zewnątrz. W nocy nawet nie wrócił do swojej legowiska – co noc spał pod gwiazdami!

„Dla Tuffy’ego to musi być prawdziwą oazą, po tak długim odwodnieniu i bólu” – powiedziała Louise Ellis. „To musiało przynieść mu ulgę. Mógł swobodnie pluskać się w wodzie po tym, jak spędzał całe lata na twardych metalowych prętach klatki, w której pozyskiwano jego żółć.”
 

Rok później Tuffy odzyskał siły. Niedźwiedź przytył i nadal cieszył się wolnością. Kiedy Tuffy był wystarczająco zdrowy zamieszkał z 15 innymi niedźwiedziami, które również miały za sobą ciężką przeszłość. Tuffy absolutnie kochał kontakty towarzyskie i szybko stał się jednym z liderów stada.
 
„Wszyscy wielbimy Tuffy’ego, on jest takim zabawnym niedźwiedziem, że nie sposób nie zakochać się w nim. Każdy chce być jego przyjacielem „ – powiedziała kierowniczka ogrodu, Sarah van Herpt.
 

Jest jeszcze więcej dobrych wiadomości – rząd wietnamski ogłosił, że hodowla niedźwiedzi na pozyskiwanie żółci zostanie całkowicie zakazana w kraju do 2020 roku. Wkrótce wszystkie niedźwiedzie, które były eksploatowane w tych gospodarstwach, zostaną umieszczone w sanktuariach. Te niedźwiedzie doświadczą tej samej radości i wolności, co Tuffy!
 

 
Po dziewięciu latach życia w małej klatce, Tuffy ma teraz świetne miejsce, aby poczuć się jak w domu. Jeśli chcesz zobaczyć Tuffy’ego bawiącego się w basenie, obejrzyj wideo poniżej!