in ,

Niedopałki papierosów największym źródłem zanieczyszczenia oceanów – Świat musi to powstrzymać!

Kiedy mówimy o walce z zanieczyszczeniami, często słyszymy o plastikowych butelkach, słomkach, torbach na zakupy … ale czy wiesz, jakie odpady mają więcej jednostek rozproszonych w naturze? Są to niedopałki papierosów, pochodzące z 5,5 miliarda papierosów, które ludzie palą co roku na świecie.

Jedno stowarzyszenie ochotników, Ocean Conservancy, zgromadziło w ciągu ostatnich 30 lat około 60 milionów niedopałków na plażach na całym świecie. Ale pomyśl sobie, co dzieje się z filtrami, których nie mamy szczęścia zebrać?

Filtry papierosowe rozkładają się przez dziesięciolecia, ponieważ składają się z syntetycznej substancji zwanej octanem celulozy. Podobnie jak w przypadku innych produktów odpadowych, materiał ten również trafia do łańcucha pokarmowego. Różne badania ujawniły obecność tej substancji u 30% żółwi i 70% ptaków morskich. Jak się u nich znalazła? Oczywiście przez ryby, które jako pierwsze absorbują toksyczne odpady i przekazują je drapieżnikom, w tym ludziom.

Niestety w tej chwili wydaje się, że nie ma natychmiastowych rozwiązań. Lobby tytoniowe jest nadal bardzo potężne na poziomie globalnym, a tylko niektóre międzynarodowe koncerny przygotowują się do produkcji filtrów biodegradowalnych.

Jak możemy temu zaradzić?


Po pierwsze rzucić palenie; a jeśli naprawdę nie możesz tego zrobić, przynajmniej nie wyrzucaj niedopałków na ziemię.
 
Udostępnij te ważne informacje swoim znajomym, aby zdali sobie sprawę z powagi sytuacji.

Źródło: https://www.nbcnews.com/ | https://tobaccocontrol.bmj.com/