Czy zdarza ci się wstawać zmęczonym, choć nie wiesz dlaczego, bo spałeś 8 godzin i w zasadzie powinieneś tryskać energią? A może odczuwasz nieuzasadniony niczym niepokój? Drażni cię wszystko wokół, choć sam nie wiesz dlaczego? Być może przyczyną jest niedobór magnezu!
Magnez to elektrolit, który odpowiada za to, czy w naszym organizmie pewne ważne procesy zachodzą prawidłowo. Jak się okazuje, możemy go tracić bardzo szybko. Więc jeśli powyżej opisane objawy dotyczą ciebie, zastanów się, czy nie masz problemów z niedoborem tego elektrolitu.
Jakie są skutki niedoboru magnezu? Oto 7 z nich!
#1 Lęk – magnez jest odpowiedzialny za poziom hormonów stresu
Jeśli mówimy o hormonach stresu, mamy na myśli adrenalinę i kortyzol. To one pomagają nam radzić sobie w różnych sytuacjach, które nie są codzienne i komfortowe. Jeżeli lęk jest w nas przez długi czas, magnez ulatuje z naszych komórek do krwi.
#2 Depresja – to, w jakim jesteśmy humorze, zależy nie tylko od tego, co nam się przytrafia w życiu, ale także od poziomu serotoniny, która działa w korelacji z magnezem. Jeśli brakuje magnezu, automatycznie czujemy się coraz bardziej przygnębieni.
#3 Kobiece przypadłości – każda kobieta wie, co znaczy napięcie przedmiesiączkowe, ale nie każda wie o tym, że wtedy warto uzupełniać magnez. On pozwala się rozluźnić i odpowiada także za zapobieganie bolesnym skurczom w czasie trwania miesiączki.
#4 Cukrzyca – magnez wspaniale sprawdza się w kontrolowaniu poziomu insuliny. Koniecznie spytaj lekarza, jak go przyjmować.
#5 Astma – niedobór magnezu jest naszym wrogiem, ale za to przyjacielem astmy
Niedobór magnezu powodu zwiększenie się skurczów oskrzeli.
#6 Próchnica zębów – jeśli brakuje w naszym organizmie magnezu, to wtedy łatwo o powstanie próchnicy i uszkodzenie zębów. Jego brak zaburza bowiem równowagę fosforu i wapnia, które znajdują się w ślinie.
#7 Zakrzepica – brak magnezu może być przyczyną powstawania zakrzepów w naszych żyłach.
Organizm może nam dawać różne znaki, które poinformują nas o niedoborze magnezu w naszym organizmie. Trzeba mieć się na baczności i nie lekceważyć tego. Sami widzicie, jak ważny jest ten elektrolit. Może macie jakieś sposoby na uzupełnianie go?
Koniecznie podzielcie się tymi informacjami ze swoimi bliskimi!