fot. freepik
in ,

Dlaczego żyły są niebieskie, skoro płynie w nich czerwona krew? Odpowiedź zaskakuje

Nie wiemy, czy naukowcy kiedyś dowiedzą się wszystkiego o ludzkim ciele. Co rusz odkrywają cos nowego i bardziej zaskakującego. A czy Ty wiesz dlaczego żyły są niebieskie, skoro płynie w nich czerwona krew?

I chociaż brzmi to skomplikowanie, odpowiedź jest bardzo prosta.

Dlaczego żyły są niebieskie

Krew bez względu na to, przez jakiego koloru naczynia przepływa, zawsze będzie miała czerwony kolor. Za to niebieski kolor żył, który widoczny jest pod cienką skórą, to po prostu iluzja optyczna.

Skóra rozprasza więcej niebieskiego światła niż czerwonego, dlatego wydaje nam się, że płynąca w nas krew również jest niebieska. Nasze ciało ma wiele zagadek, dlatego ta prosta iluzja nie powinna nas dziwić.

Jak się okazuje, potrafi nas oszukać nawet nasza własna skóra.

Krew nie zawsze jest czerwona?

Krew człowieka jest czerwona przez zawarte w niej żelazo i nigdy nie zmienia swojego koloru. Za to inaczej jest w królestwie zwierząt. Kolor krwi jest różny w zależności od substancji jakie się w niej znajdują. Niektóre zwierzęta posiadają w swojej krwi więcej miedzi niż żelaza, co po wymieszaniu się z tlenem tworzy niebieską krew. Krew pijawek także zawiera żelazo, ale w mniej skoncentrowanej formie, co nadaje ich krwi zielony odcień.
Jeśli zainteresował Cię temat iluzji optycznej dotyczącej koloru żył, zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu: