Czy wiesz, co kryje się w Twojej lodówce? Czasem to, co uważamy za zdrową i bezpieczną żywność, może kryć nieoczekiwane zagrożenia. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) właśnie wydał ważny komunikat dotyczący popularnego produktu, który znajduje się na wielu polskich stołach. Jeśli masz w swojej lodówce tatar wołowy, istnieje poważny powód do niepokoju.
Śmiertelna bakteria
Bezpieczeństwo żywności to kwestia, która nigdy nie traci na znaczeniu. W ostatnim czasie GIS intensywnie monitoruje produkty dostępne na polskim rynku w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia konsumentów. Najnowsze badania przyniosły zaskakujące wyniki dotyczące jednego z popularnych przysmaków – tatara wołowego. Odkrycie bakterii Escherichia coli produkujących toksynę Shiga w jednym z produktów może wymagać natychmiastowej reakcji.
Szczegóły dotyczące wycofanego produktu
Jakie produkty powinieneś jak najszybciej wyrzucić ze swojej lodówki? Przedstawiamy listę żywności ze szkodliwymi substancjami:
Wykrycie Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga w tatarze wołowym:
- Nazwa produktu: Tatar wołowy, 200 g
- Numer partii: 1032604
- Termin przydatności do spożycia: 26.04.2024
- Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A., Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE
Escherichia coli wytwarzające toksynę Shiga to poważne zagrożenie. Bakterie te mogą powodować ciężkie zatrucia pokarmowe, objawiające się m.in. biegunką krwotoczną, silnymi bólami brzucha oraz w rzadkich przypadkach zespołem hemolityczno-mocznicowym, który może być śmiertelny. Produkt został natychmiast wycofany z obrotu, a konsumentom zaleca się sprawdzenie swoich zapasów i bezwzględne wyrzucenie produktu lub jego zwrot do sklepu.
Zalecenia dla konsumentów
GIS apeluje do wszystkich konsumentów, którzy zakupili tatar wołowy z wyżej wymienionej partii, aby nie spożywali tego produktu pod żadnym pozorem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jego zwrot do miejsca zakupu, gdzie przysługuje zwrot kosztów, lub jego natychmiastowe wyrzucenie. Sprawdź również inne produkty tej marki i tej kategorii w swojej lodówce, ponieważ mogą one również być zanieczyszczone.
Apel GIS
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o konieczności przestrzegania zasad bezpiecznego przechowywania żywności i regularnego monitorowania informacji o wycofywanych produktach. Bezpieczeństwo żywnościowe jest wspólną odpowiedzialnością producentów, sprzedawców i konsumentów. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać etykiety produktów oraz śledzić komunikaty wydawane przez GIS i inne instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności.