screen youtube/STOP CHAM
in

Dziewczynka na czerwonym wbiegła na pasy. Ku przestrodze udostępniono porażające nagranie

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy pochłonięci swoimi myślami, troskami czy technologią, nie możemy zapominać o otaczającym nas świecie. Droga nie toleruje chwilowego braku skupienia, a sekundy mogą stanowić różnicę między życiem a śmiercią. Jedno z ostatnich udostępnionych w sieci nagrań to kolejne ostrzeżenie, by mieć zawsze rękę na pulsie, gdy stawiamy kroki na asfalcie, bowiem nasze bezpieczeństwo jest w naszych rękach.

Niebezpieczne zajście na drodze

Wstrząsające zdarzenie na przejściu dla pieszych wzbudziło duże zainteresowanie wśród internautów. Nagranie, przedstawiające niebezpieczny incydent, ukazuje moment, w którym piesza, ignorując czerwone światło, nagle wbiegła pod nadjeżdżający pojazd. Reakcje internautów koncentrują się na fakcie, że gdyby kierowca poruszał się szybciej, doszłoby do tragicznego zderzenia. Wielu komentujących podkreśla, że to wydarzenie powinno być nauczką na całe życie.

Na nagraniu opublikowanym na kanale Stop Cham na YouTube, uwieczniono niebezpieczną sytuację, która miała miejsce w dzielnicy Witomino w Gdyni. 7 czerwca, po godzinie siedemnastej, piesza nie zważając na sygnalizację świetlną, wbiegła na pasy. Pomimo gwałtownego hamowania kierowcy, siła uderzenia była wystarczająca, aby dziewczyna upadła. Jednakże nie wypuściła telefonu z ręki. Po chwili, choć oszołomiona, wstała i kontynuowała swoją drogę.

„Nic się jej nie stało. Dawałem jej znaki ręką, żeby się zatrzymała, ale machnęła ręką i poleciała dalej” – brzmi opis nagrania.

Jak bezpiecznie przechodzić przez przejście dla pieszych?

Ważne jest, abyśmy zawsze mieli na uwadze kilka podstawowych zasad, które pomogą nam bezpiecznie pokonać tę krótką drogę.

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na sygnalizację świetlną. Czerwone światło to jasny sygnał, że musimy się zatrzymać. Niezależnie od naszego pośpiechu, nigdy nie powinniśmy przekraczać pasów na czerwonym świetle. Oczekiwanie kilku chwil na zielone światło może uratować nasze życie.

Po drugie, upewnijmy się, że kierowcy nas zauważą. Przed przystąpieniem do przechodzenia przez pasy, zatrzymajmy się przy krawężniku i upewnijmy się, że nadjeżdżający pojazdy zauważyły nas i zatrzymują się. Często jesteśmy pochłonięci swoimi myślami lub zajęci rozmową przez telefon, ale musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo zależy od naszej widoczności dla innych uczestników ruchu.

Po trzecie, obserwujmy ruch drogowy. Nie ograniczajmy naszej uwagi tylko do jednego kierunku. Ruch drogowy jest dynamiczny i nieprzewidywalny, dlatego musimy stale rozglądać się na boki, sprawdzając, czy nie nadjeżdża pojazd z innej strony. Pamiętajmy, że niektórzy kierowcy mogą łamać przepisy lub być pochłonięci swoimi sprawami, dlatego nasza czujność jest kluczowa.

Po czwarte, pamiętajmy o oznakach wzajemnego szacunku. Dziękujmy kierowcom, którzy zatrzymują się, aby przepuścić nas przez pasy. To niewielki gest, ale wzmacnia naszą więź społeczną i zachęca innych do zachowania uprzejmości na drodze.