in

Eksperci ostrzegają: jeśli spotkasz te gąsienice, oddal się jak najszybciej i zabierz psa!

Korowódka dębówka i korowódka sosnówka to dwa gatunki motyli z rodziny korowódkowatych. Oba gatunki występują w całej Europie. Gąsienice obu gatunków wyposażone są długie włoski, które wydzielają parzącą toksynę.

Motyle składają w drzewach jaja, które zimują a na wiosnę wykluwają się larwy. Gąsienice w dzień zbijają się w duże grupy wyglądające jak półkula.

Specjaliści radzą uważać. Widząc taką grupę gąsienic, należy zachować czujność. Ich włoski wydzielą toksynę, która może powodować alergię, astmę, krwawienia, a nawet poparzenia stanowiąc zagrożenie dla ludzi i zwierząt, szczególnie psów.
 

Jak należy się zachować w przypadku napotkania stanowiska korowódki? Nie zbliżać się, nie dotykać, upewnić się, że dzieci i zwierzęta domowe zachowują bezpieczną odległość. Zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów, alergicznych czy oparzeń.
 
Według TVP Rzeszów, korowódka dębówka dotarła z Europy Zachodniej, między innymi na podkarpacie.
 
Odnotowano poparzenia języka psów. U kotów i psów korowódka może powodować zatrucie, którego objawami jest ślinotok, spuchnięcie języka i problemy z oddychaniem.