in

Mało kto wie o tym opuszczonym mieście – a jest 6 razy większe od Nowego Jorku!

Zaledwie 10 lat temu, rząd birmański zdecydował się by miasto Naypyidaw stało się nową stolicą Mjanmy (Azja), do 2005 roku była nią Rangun. Ludzie byli zdziwieni, bo nigdy nie słyszeli o takim mieście. Niestety Mjanma jest znana z silnego reżimu wojskowego i słabej demokracji, dlatego nikt nawet nie pytał się społeczeństwa o zdanie w związku z przeniesieniem stolicy.

Politycy tłumaczyli się, że Rangun stał się zbyt mocno zatłoczony i gęsty, co uniemożliwiało szybki rozwój. Nie żałowali sobie pieniędzy by wznieść ogromne miasto od zera, po środku dżungli w jednym z najbiedniejszych krajów świata.
opuszczonemiasto1x

Przyczyny przeniesienia stolicy nie są do końca jasne. Niektórzy analitycy wskazują na paranoję wśród starszych wojskowych, którzy obawiali się ataku ze strony Stanów Zjednoczonych, a miejsce położone dalej od wybrzeża jest strategicznie bezpieczniejsze.
opuszczonemiasto6x

Poświęcili ogromną ilość pieniędzy na pomysł, aby pomieścić miliony ludzi a nie ma tam prawie żadnych mieszkańców, tylko praktycznie sami urzędnicy, a miasto wydaje się kompletnie puste. Media nazywają to miejsce miastem z filmów Lyncha. O tym mieście praktycznie mało kto słyszał – a jest sześć razy większe od Nowego Jorku!
opuszczonemiasto2x

Wg informacji z Wikipedii stolicę zamieszkuje ok. 900 tysięcy osób, jednak liczba ta budzi wątpliwość. Całe miasto ma WiFi, restauracje i hotele, ale jedynej rzeczy, której tu brak – to ludzie.
opuszczonemiasto3x

Jak widać, ulice są rzeczywiście przeznaczone do tętniącego życiem ludu a miasto od ponad 10 lat jest nadal puste. Jednak mimo to istnieje tam kilka atrakcji i pięknych konstrukcji, jednak nie ma kto ich podziwiać – widok turysty budzi tutaj zdziwienie. Znajduje się tutaj między innymi ogromny Park Safari (żyje w nim ponad 100 rzadkich gatunków zwierząt), zoo, ogród fontann czy Narodowy Park Ziół. Sklepy są wypełnione sprzedawcami, ale niestety brak w nich kupujących.
opuszczonemiasto4x
Krążą teorie, że istnieje labirynt podziemnych tuneli pod miastem zbudowanych przez techników z Korei Północnej. To by wyjaśniało brak ludzi nad ziemią. Niestety znaczna część historii Naypyidaw pozostaje owiana tajemnicą. Nie jest jasne, kiedy rozpoczęto budowę i dlaczego nikt w nim nie mieszka. Podobno głównym powodem dla którego brakuje tutaj ludzi są ceny. 5 dolarów kosztuje obiad a to prawie 2x tyle niż średnia dzienna płaca w kraju.
opuszczonemiasto5x

Źródło Zdjęć:damn.com