fot. tiktok/_morg____
in

Kupiła piękny obraz. Niedługo potem w jej domu zaczęło straszyć

Kiedy myślimy o nawiedzonych obrazach, najczęściej przychodzą nam na myśl mroczne portrety czy krwawo-czerwone plamy na płótnie. Tymczasem historia, którą opowiada pewna tiktokerka, dotyczy jednego z najdelikatniejszych i najbardziej uroczych portretów – „Dziewczynki z niebieską wstążką” pędzla Augusta Renoira.

Od zakupu na Facebook Marketplace do paranormalnych zdarzeń

Początki historii są dość zwyczajne. Tiktokerka o imieniu Morgan zakupiła reprodukcję obrazu Renoira na Facebook Marketplace. Jej entuzjazm względem tego zakupu był tak duży, że postanowiła umieścić go w centralnym miejscu w swoim domu. Nie spodziewała się jednak, że wkrótce życie jej i jej męża zmieni się nieodwracalnie.

Morgan relacjonuje, że od chwili, gdy obraz zawisł na ścianie, zaczęły dziać się w domu dziwne rzeczy. Wskazuje ona, że nie tylko obraz samoczynnie zmienia swoje położenie, ale także wpływa na inne przedmioty w domu. Co więcej, jest przekonana, że „Mała Irenka”, jak nazywa portret, posiada zdolność zmieniania wyrazu twarzy. Te twierdzenia są potwierdzone filmami, które Morgan umieszcza w sieci.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Female artists (@freedom.art1)

Mroczna historia „Dziewczynki z niebieską wstążką”

Ale dlaczego obraz miałby być nawiedzony? Źródła wskazują na burzliwą historię postaci przedstawionej na płótnie. Portret został namalowany w 1880 roku i przedstawia 8-letnią Irene Cahen d’Anvers. Dziewczynka, którą widzimy na obrazie, przeżyła wiele trudności w swoim życiu, w tym romans, zmianę wyznania i porzucenie rodziny. Co więcej, jej córka Béatrice zginęła w Auschwitz. Istnieją przypuszczenia, że energia związana z bolesną historią postaci jest przyczyną paranormalnych zdarzeń.

@_morg____ I know it’s a little long but it was so necessary for the details. #hauntedpainting #hauntedobjects #horror #horrortok #horrorstory #hauntedpainting #haunted #paranormal #greenscreen #greenscreenvideo ♬ original sound – Morgan

Reakcje internautów: od fascynacji do lęku

Morgan nie jest jedyną osobą, która doświadczyła niepokojących zjawisk związanych z obrazem. Wiele osób dzieli się w sieci swoimi historiami związanymi z reprodukcją portretu. Komentarze wskazują na to, że „Dziewczynka z niebieską wstążką” przez wiele lat budziła niepokój u wielu osób. Jednak, czy to prawda, czy może efekt zbiorowej sugestii – trudno jednoznacznie powiedzieć.

Historia „nawiedzonego” obrazu Renoira pokazuje, jak silne mogą być emocje i jak duży wpływ może mieć sztuka na codzienne życie ludzi. Nawet jeśli wierzyć w paranormalne zjawiska czy nie, nie można zaprzeczyć, że „Dziewczynka z niebieską wstążką” jest wyjątkowym dziełem o niezwykłej historii.

Źródło: Radiozet.pl