in

Nauczanie zdalne będzie kontynuowane w przyszłym roku szkolnym? ZNP apeluje aby zacząć już przygotowania

Wiele wskazuje na to, że nauczanie zdalne może być kontynuowane z nowym rokiem szkolnym. Pojawiają się coraz to nowe informacje dotyczące drugiej fali koronawirusa i trzeba być gotowym na to, że przez długi czas powrót do szkół będzie po prostu niemożliwy.

Nauczanie zdalne w przyszłym roku szkolnym

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz apeluje do rządu o to, aby zajął się planowaniem nauczania w przyszłym roku szkolnym – trzeba się do tego przygotować.

„W tej chwili nikt nie myśli o tym, jak będzie wyglądała nauka od 1 września.” – mówi.

Od września sytuacja nie musi wcale wyglądać lepiej, a wręcz przeciwnie – możemy mierzyć się z drugą falą koronawirusa, o której już mówi się, że będzie groźniejsza i zbierze większe żniwo. Sławomir Broniarz przekonuje:

„Chcemy, żeby bezpieczeństwo dzieci, rodziców, nauczycieli było zagwarantowane maksymalnie. Oczekiwalibyśmy wsparcia. Pan minister mówi, że badania będą bezpłatne dla tych, którzy przyjadą pomagać rolnikom, a przecież wydaje się, że bliższa ciału koszula.”

W związku z nauczaniem zdalnym pojawia się problem dostępności do sprzętu, jakim są komputery czy laptopy. Nie każde dziecko ma taką możliwość, aby móc korzystać z nauczania zdalnego i nie martwić się o to, że kto inny chce skorzystać ze sprzętu.

„Każde dziecko powinno mieć możliwość wypożyczenia komputera ze szkoły – podobnie jak nauczyciel i cały system logistyczny. Jest także kwestia podstawy programowej, przygotowania nauczycieli.” – mówi dalej przewodniczący ZNP.

Odpowiednie kroki powinny być podjęte już teraz, a nie na ostatnią chwilę.

„Powinno to być podporządkowane temu, żeby nie marnować czasu na jałową dysputę o tym, czy egzamin po ósmej klasie powinien być, czy też nie, tylko przygotować się do nowego roku szkolnego.” – mówi.

Odpowiedź na apel ZNP

Minister edukacji Dariusz Piontkowski wypowiedział się w tej sprawie i zapewnił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo:

„Żadne państwo na świecie i w Europie nie było przygotowane do tego, by całkowicie przejść na pracę zdalną. Dziś jesteśmy po tym pierwszym, chyba najtrudniejszym okresie, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki pracy na odległość, ustalić jej zasady. Możemy powiedzieć, że to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane. […] Chcemy stworzyć dodatkowe materiały dydaktyczne zarówno do nauczania ogólnokształcącego, jak i zawodowego. Część konkursów na tworzenie tych wielu tysięcy materiałów jest już rozpisana. Chcemy także wzbogacić platformę e-podręczniki w nowe narzędzia, które umożliwią nauczycielom pracę za pomocą komunikatorów, aby nie musieli korzystać z komunikatorów komercyjnych.”

Jak się okazuje, plany odnośnie dalszego nauczania zdalnego są i bardzo możliwe, że dzieci jeszcze przez wiele miesięcy będą musiały podporządkować się nowej rzeczywistości.

Podziel się tymi ważnymi wiadomościami ze swoimi bliskimi!

Źródło:pacjenci.pl