fot. freepik.com
in

Tego unikaj podczas dawania napiwku. Kelner może się wściec

Jaka suma pieniężna powinna trafić do kelnera jako wyraz docenienia jego wysiłku? Niektóre osoby nie widzą konieczności tego typu gestów, inni zawsze zostawiają kilka dodatkowych złotych po posiłku. Niewielu jest jednak świadomych, że istnieje nieoficjalna norma określająca minimalną kwotę napiwku. Dobrze jest ją respektować, aby nie narazić się na potępienie ze strony personelu.

Napiwek dla kelnera

Napiwek jest formą podziękowania kelnerowi za profesjonalizm i uprzejmość. Tradycja ta ma swoje korzenie w XVII wieku w Anglii. Na początku była praktykowana tylko wobec służby domowej, która pomagała gościom przygotować się do wyjazdu. Wkrótce jednak zaczęto dawać napiwki również w miejscach publicznych – w restauracjach, pubach i kawiarniach. Dzisiaj ten gest jest powszechnie znany i akceptowany na niemal całym globie.

Napiwek? Warto to mieć na uwadze przed wyjazdem za granicę

W Polsce zostawianie napiwku jest dobrze przyjmowane. Jest to jednak gest dobrowolny – nie musimy go wykonywać. W różnych częściach świata obowiązują różne zasady. W niektórych krajach napiwki są automatycznie doliczane do rachunku. Tak jest na przykład w Austrii, Brazylii, Francji czy Turcji. Opłata za serwis tam wynosi zazwyczaj od 10 do 20 proc. wartości posiłku.

Ile zostawić napiwku dla kelnera?

W Polsce nie ma określonej minimalnej kwoty napiwku. Wiele osób jednak stosuje regułę znaną z innych krajów. Ta nieformalna zasada mówi, że klient nie powinien zostawić kelnerowi mniej niż 10 proc. wartości rachunku na podziękowanie za obsługę. Twórca bloga krytykakulinarna.com, cytowany przez portal WP Kobieta, potwierdza tę zasadę i ostrzega:

„Nie zostawiajcie wysupłanych z kieszeni żółtych klepaków o łącznej wartości 48 gr. Dla kelnera to jak dostać w twarz. Albo nie zostawiajcie nic, albo 10 proc” – ZAZNACZA.

W jaki sposób najlepiej przekazać napiwek?

Napiwek można przekazać kelnerowi zarówno w gotówce, jak i płacąc kartą. Jeżeli mamy przy sobie gotówkę, wystarczy zostawić ją na stole przed opuszczeniem restauracji razem z napiwkiem, czyli jeśli rachunek wskazuje na 92 zł, zostawmy 100 zł w gotówce – to będzie dla personelu oczywisty sygnał. Jeżeli jednak płacimy kartą, musimy poprosić kelnera, aby do naszego rachunku dodał określoną kwotę, ale często bywa tak, że kelnerzy i tak przyniosą pudełeczko z rachunkiem, gdzie będziemy mogli zostawić napiwek w gotówce.

Jak wyjaśnia portal WP Kobieta, lepiej dać napiwek w gotówce, wtedy na pewno kelner otrzyma go w całości:

„Po stronie restauratora będzie leżało rozdzielenie jej na swoich pracowników oraz odprowadzenia podatku”

– ostatecznie kelner otrzyma więc mniej pieniędzy.

Źródło: kobieta.wp.pl, krytykakulinarna.com