fot.freepik.om
in

Grabarz opowiada o swoim najstraszniejszym przeżyciu w pracy. „Wtedy naprawdę się przeraziłem”

Niełatwo jest obojętnie przejść obok tematu śmierci. Nawet ci, którzy nie odczuwają lęku na myśl o końcu życia, z ciekawością przyglądają się różnym aspektom tego nieuniknionego procesu. Tajemnice zawodu grabarza wzbudzają szczególnie dużo emocji. Dowodem na to jest konto na TikToku o nazwie „Robas000”, którego właścicielem jest grabarz z doświadczeniem. Jego relacje z pracy przyciągnęły prawie 200 tysięcy użytkowników tej platformy.

Najstraszniejsze doświadczenie grabarza

Co jednak najbardziej zaciekawiło internautów? Nie tyle sam fakt pracy z ciałami zmarłych, ile osobiste przeżycia zawodowe grabarza. Kiedy jeden z fanów zapytał, co było najbardziej przerażającym doświadczeniem związanym z jego pracą, odpowiedź przeszła wszelkie oczekiwania.

Okazało się, że najtrudniejszym doświadczeniem grabarza nie była bezpośrednia styczność ze zmarłymi. Przeciwnie, to zdarzenie związane z żywymi osobami było dla niego najbardziej traumatycznym. W jednym ze swoich filmików na TikToku opowiedział, jak podczas jednego z pogrzebów w którym wykonywał swoją pracę, niespodziewanie zasłabło dwóch uczestników. Wtedy bardzo się przeraził, przemknęło mu przez myśl, że mogą być to ataki serca.

„Wtedy naprawdę się przeraziłem, bo nie chciałem, żeby czasem jeszcze na pogrzebie doszło do ataku serca i zgonu. Natychmiast zadzwoniliśmy po pogotowie, które pojawiło się dosyć szybko. Okazało się później, że było to zwykłe zasłabnięcie i osoby te nawet nie pojechały do szpitala” – opowiada Robas000.

Grabarz przyznał w swoim filmiku, że mimo ciągłego kontaktu ze śmiercią, najbardziej przeraża go cierpienie żyjących. Choć codziennie spotyka się z przemijaniem, największy niepokój sprawiają mu nagłe, nieprzewidziane sytuacje, które zagrażają zdrowiu i życiu osób uczestniczących w ceremonii pogrzebowej.

„Gdy zobaczyłem, stojąc pod baldachimem, jak podczas ceremonii te osoby przewracają się jedna obok drugiej, no to zdębiałem. To jest dla mnie najstraszniejsza sytuacja, bo tak, jak mówiłem, ja się nie boję zmarłych, duchów, dotykać osób zmarłych… Nie boję się niczego związanego z tą pracą, ale o żywych trzeba dbać, bo jeszcze żyją!” – wytłumaczył grabarz.

Poniżej możemy obejrzeć całą relację mężczyzny:

@robas000 Odpowiedz użytk. @_l_e_s_i_u_ ♬ dźwięk oryginalny – Grabarz

Jak poradzić sobie z utratą bliskiej osoby?

Utrata bliskiej osoby to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń, jakie można przeżyć. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą pomóc w przetrwaniu tego trudnego okresu.

Pozwól sobie na żałobę

Przyjmij fakt, że twoje uczucia są normalne i zrozumiałe. Płacz, złość, smutek, niepewność, strach – to wszystko są naturalne reakcje na stratę. Nie bój się wyrażać swoich emocji, nie zamykaj się w sobie.

Szukaj wsparcia

Nie izoluj się od świata. Szukaj wsparcia u rodziny, przyjaciół, a jeśli to konieczne – u specjalistów, takich jak psychologowie lub terapeuci. Może również pomóc udział w grupach wsparcia dla osób w żałobie.

Dbaj o swoje zdrowie

Utrata bliskiej osoby jest ogromnym stresem dla organizmu, więc staraj się dbać o swoje zdrowie. Wprowadź regularną aktywność fizyczną, zadbaj o zdrowe odżywianie i staraj się regularnie odpoczywać.

Zachowaj dobry kontakt z wspomnieniami

Zachowanie pamięci o zmarłej osobie to ważny element procesu żałoby. Możesz to zrobić na różne sposoby – rozmawiając o niej, przeglądając zdjęcia, słuchając ulubionej muzyki zmarłego, czy też odwiedzając miejsca, które dla was były ważne.

Pozwól sobie na powrót do „normalności”

Nie każdy dzień musi być przepełniony smutkiem. Po pewnym czasie pozwól sobie na radość, na powrót do codziennych czynności. To nie oznacza, że zapominasz o osobie, którą straciłeś – to po prostu znak, że uczysz się żyć z tą stratą.

Pamiętaj, że każdy przeżywa żałobę na swój sposób i to, co działa dla jednej osoby, niekoniecznie musi działać dla innej. Ważne jest, aby dać sobie czas i przestrzeń do przeżycia tego procesu.