in

Oto najstarsza matka na świecie – w wieku 70 lat urodziła bliźniaki. Teraz ma poważny problem.

Kiedy Omkari Singh urodziła w szokującym wieku, trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie. Obawy większości ludzi okazały się prawdziwe.

Omkari i jej mąż Charan mieszkają w Północnych Indiach

Są rodzicami od dziesięcioleci, mają dwie dorosłe córki i pięcioro wnucząt.

Ale małżeństwo skupiało się tylko na tym, że nie mają syna.
Bardzo chcieli mieć męskiego potomka, spadkobiercę, który przejmie po nich ziemię. I kiedy skończyli ponad 60 lat, zdecydowali się na in vitro.

Zapłodnienie in vitro zarówno w Indiach, jak i na całym świecie jest bardzo kosztowne. Singhowie postanowili sprzedać żywy inwentarz, zastawili hipotekę oraz zaciągnęli pożyczki na kartach kredytowych. Gdy już uzbierali potrzebną kwotę, musieli jeszcze znaleźć klinikę, która zgodzi się na przeprowadzenie zapłodnienia.
Wiele miejsc odmawiało z powodów etycznych, twierdząc, że para nie powinna w tym wieku wychowywać dziecka.

W końcu znaleźli klinikę, która postanowiła poddać ich zabiegowi. Wyjaśnili jednak, że Omkara ze względu za zaawansowany wiek, ma niewielkie szanse na zajście w ciążę, nie mówiąc już o porodzie. Ale Singhowie nie słuchali i postanowili przeprowadzić zabieg in vitro. Wkrótce po tym okazało się, że kobieta jest w ciąży.
Lekarze w klinice nie mogli w to uwierzyć. Byli pewni, że to się nie uda, a zgodzili się na zabieg tylko dla pieniędzy. Ale przeprowadzili własne testy i okazało się, że kobieta naprawdę jest w ciąży.

Ciąża nie obeszła się łagodnie z ciałem Omkari. Rozwój dziecka w starym ciele powodował wiele bólu. Ale Omkari wiedziała, że to co robią, jest bardzo ważne. W 8 miesiącu ciąży Omkari potrzebowała pomocy lekarzy.

Ona i jej mąż trafili do szpitala. Lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie. Przedwcześnie urodzone bliźniaki przyszły na świat ważąc niecałe 2 kilogramy.
Pomimo niewielkich rozmiarów, bliźnięta okazały się zdrowe. Omkari i jej mąż nazwali chłopca Akasvani, a dziewczynkę Barsaat.

Małżonkowie, którzy zostali teraz rodzicami, musieli zmierzyć się z trudami wychowania dzieci w tym wieku.
To nie było łatwe. Barsaat miała wiele problemów zdrowotnych. Niestety w wieku 4 lat zmarła.
„Lekarz dał mojej córce złe lekarstwo. Było przeterminowane. Nadal czuję jej obecność” – powiedziała Omkari Singh.
Ale Akashavni rósł zdrowo i był energicznym dzieckiem.

Niemal każdego dnia ludzie mylą Omkarę z babcią Akashvaniego. Zawsze są zszokowani, kiedy wyjaśnia, że jest matką chłopca.
Ale rodzice zaczęli stawać się coraz słabsi.
Charan jest już po 80-tce i nie może zaspokajać potrzeb swojego syna. Omkari w wieku 76 lat jest silniejsza, ale ma problemy zdrowotne.

„Nie jestem w stanie porządnie go wykąpać. Mam problem, żeby go ubrać. Trudno jest za nim biegać i karmić go. Taka jest starość” – wyznała Omkari.
Na szczęście jedna z dorosłych córek czasami pomaga w wychowaniu przyrodniego brata.

Po jakimś czasie mieszkańcy wioski zrozumieli i zaakceptowali decyzję małżeństwa. Początkowo sądzili, że Omkari i Charan oszaleli. Ale teraz widzą, ile najmłodszy syn przyniósł im szczęścia.
Nawet w ich zaawansowanym wieku Omkari i Charan są zdeterminowani w wychowaniu Akashvaniego na mężczyznę, który przejmie rodzinny interes.

Niewiele osób zdecydowałoby się na taki krok, ale Omkari i Charan zapewniają, że nie żałują swojej decyzji.