in

Najstarsza matka na świecie zmarła. Osierociła dwójkę swoich dzieci dwa lata po porodzie.

Współczesne społeczeństwo nadal kłóci się o etykę w przypadku późnej ciąży i macierzyństwa. Debat na temat tego, czy powinno być możliwe dawanie życia dzieciom, gdy zdrowie i kondycja kobiety spada, nie brakuje.

Kilka krajów próbuje wprowadzić limit wiekowy, do którego kobiety będą mogły urodzić dziecko.

Niemniej jednak świat zna imiona kilku kobiet, które stały się matkami w bardzo zaawansowanym wieku. Wśród nich jest Hiszpanka Maria del Carmen Busada de Lara.

W 2006 roku, w wieku 67 lat, została matką dwóch bliźniaków, Pau oraz Christiana, i dzięki temu weszła do Księgi Rekordów Guinnessa. Kobieta zdołała zajść w ciążę za pomocą in vitro, ukryła swój prawdziwy wiek przed lekarzami, zmniejszając go do 55 lat. To była jej jedyna ciąża, kobieta nie była mężatką i na wszystkie ciekawe pytania odpowiedziała wymijająco, twierdziła, że ma swoje własne powody.

Każde dziecko ważyło 1,6 kg, noworodki były zaskakująco zdrowe, pomimo tak zaawansowanego wieku matki.

Ale Maria była niezmiernie szczęśliwa, że ​​w końcu udało jej się poznać radość z macierzyństwa i była bardzo optymistycznie nastawiona. Jej własna matka żyła nieco ponad 100 lat i Maria naprawdę miała nadzieję, że odziedziczy po niej długowieczność.
 

 
Gorzko się pomyliła. Bezlitosna choroba onkologiczna zabrała jej życie 2 lata po urodzeniu dzieci, które pozostały sierotami. Kobieta twierdziła, że dowiedziała się o swojej chorobie niedługo po porodzie. Dzieci pozostały pod opieką młodszej siostry Marii, która również była bezdzietna.
 
Przed śmiercią Marii jej siostra obiecała jej, że ​​na pewno opowie bliźniakom o ich nieustraszonej matce, która ryzykując zdrowiem, dała im życie, ale nie sądziła, że nie będzie mogła zobaczyć tego jak dojrzewają i stają się prawdziwymi mężczyznami.