in

Oto mapa pokazującą najczęściej występujące nazwiska w różnych krajach świata.

W dzisiejszych czasach ludność na świecie jest bardziej zróżnicowane kulturowo niż kiedykolwiek, ale nasze nazwiska mogą nam wiele powiedzieć o pochodzeniu naszych przodków. Chociaż istnieje wiele mniej znanych nazwisk, ta mapa NetCredit pokazuje najczęstsze nazwiska w różnych krajach świata.

Zazwyczaj nazwiska dzielą się na 5 kategorii: toponimia (na podstawie lokalizacji), zawód, opis osoby, drugie imię (według ojca lub przodka) oraz imiona oznaczające patronat.

Drugie imiona lub nazwiska zostały po raz pierwszy użyte w Chinach w 2852 rpne, aby pomóc w spisie ludności, ale pomysł ten wkrótce rozprzestrzenił się na cały świat. Gdy liczba ludności rosła w Europie Zachodniej w średniowieczu, nazwiska były używane jako sposób na odróżnianie ludzi. W rezultacie w tych częściach wiele osób zaczęło otrzymywać nazwiska zgodnie z ich zawodem (pracą lub rzemiosłem).

Na mapie NetCredit widać, że najczęstszym nazwiskiem w Niemczech jest Müller, wywodzący się z zawodu młynarza. Z tego samego rzemiosła powstało popularne ukraińskie nazwisko Melnyk.

W krajach takich jak Bułgaria, Białoruś i Rosja – Iwanow (lub żeńska wersja Iwanowa) jest uważany za najbardziej popularne nazwisko.

W krajach anglojęzycznych, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, najczęstszym nazwiskiem jest Smith, imię, które zostało po raz pierwszy użyte dla kowali.

Najczęstszym nazwiskiem na świecie jest Wang. To imię nosi około 76 milionów ludzi na świecie. Kolejnym najczęściej występującym nazwiskiem jest indyjskie nazwisko Devi, które ma około 69 milionów ludzi.

Warto zauważyć, że nazwiska w Ameryce Środkowej i na Karaibach odzwierciedlają kolonialną historię tego regionu. Na przykład na Haiti – francuskiej kolonii od 1697 do 1804 r. – najczęstsze nazwisko to Jean, francuska forma to John.