in

Ekspert ostrzega przed najgroźniejszym objawem COVID-19 – Jeśli go masz, natychmiast zgłoś się do lekarza!

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju z dnia na dzień staje się coraz gorsza. Niemal codziennie dowiadujemy się o nowym rekordzie zakażeń i liczby zgonów. W czasie pandemii każdy z nas powinien uważać na siebie i innych w sposób szczególny. Ekspert wskazał, który objaw COVID-19 jest najgroźniejszy – nie można go lekceważyć.

Koronawirus może dopaść każdego z nas. Nieważne ile mamy lat, jaką mamy płeć – przebieg choroby może być ciężki. Warto zatem pamiętać, jakie objawy są najgroźniejsze i kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Apel eksperta

Prof. Andrzej Fal z Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA, był gościem w programie TVN24 “Wstajesz i wiesz”. Powiedział, że “przeżywamy coś w rodzaju historii konia trojańskiego”.

“Tym koniem trojańskim dla naszego systemu było otwarcie szkół na taką skalę, na jaką to się stało”

Ekspert apeluje o to, abyśmy zasłaniali usta i nos, zachowywali dystans i pamiętali o dezynfekcji rąk – “w dalszym ciągu proste środki zaradcze działają, sprawdzają się”. Prof. Andrzej Fal zwrócił uwagę także na to, że “musimy też obserwować siebie, jeżeli będziemy zakażeni, by wiedzieć, kiedy jest to na tyle poważne, by zgłosić się do lekarza”.

“Wiemy, że mniej więcej 75-80% wszystkich, którzy przechodzą infekcję SARS-CoV-2, chorobę COVID-19, przechodzi ją bezobjawowo lub prawie bezobjawowo. Takie osoby nie mają konieczności pobytu w szpitalu, a czasami wręcz nie mają konieczności kontaktu z lekarzem” – mówił prof. Fal w programie na antenie TVN24.

Nieprawdą jest, że COVID-19 jest groźny tylko dla starszych i przewlekle chorych. Nieraz już słyszeliśmy o przypadkach, kiedy młoda i zdrowa osoba zachorowała, a przebieg choroby był naprawdę ciężki.

“Wszyscy, którzy chorowali, mieli w którymś momencie albo stan podgorączkowy, albo przynajmniej jednodobową wysoką gorączkę. Coraz więcej osób mówi, że miało zaburzenia węchu i smaku, coraz więcej osób miało ból mięśni i klatki piersiowej, kaszel. To typowe objawy” – mówi specjalista.

Najgroźniejszy objaw COVID-19

Według eksperta jeden z objawów jest najgroźniejszy i nie możemy go zlekceważyć. O czym mowa?

“Chciałbym uczulić co do jednego objawu, który być może jest niedoceniany, bo dziwniej brzmi. Chodzi mi o duszność. To jest subiektywne odczucie pacjenta, że brak mu tchu, że gorzej mu się oddycha niż wczoraj. Ma też przyspieszony oddech, generalnie ma kłopoty z oddychaniem”

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło:TVN24