in

MZ podało wytyczne dotyczące pochówku zmarłych na COVID-19. Polacy przecierają oczy ze zdumienia

Jak się okazuje, osoby, które zmarły na COVID-19 są chowane według ścisłych wytycznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo. Zostały one opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Polacy nie mieli pojęcia, że będą mieć do czynienia z czymś takim. Niektóre przepisy powodują, że przecieramy oczy ze zdumienia. Trzeba przyznać, że wytyczne w żadnym razie nie są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Zasady pogrzebu zmarłego na COVID-19 zostały jasno określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Niektóre z przepisów z pewnością nie spodobają się Polakom. Pożegnanie bliskiej osoby nie będzie wyglądać tak, jak dawniej.

Pogrzeb w czasach pandemii

Od jakiegoś czasu niemal każdego dnia słyszymy o kolejnym rekordzie zakażeń. Portal wiadomosci.onet.pl przekazało wstrząsające informacje dotyczące pogrzebu zmarłych z powodu COVID-19.

1. Dezynfekcję zwłok należy przeprowadzić płynem odkażającym […];
2. Nie należy myć zwłok, ale jeśli jest taka konieczność, trzeba pamięć o wszelkich środkach ostrożności;
3. Nie należy ubierać zwłok do pochówki i okazywać ich;
4. Zwłoki trzeba umieścić w ochronnym, szczelnym worku, razem z ubraniem lub okryciem szpitalnym. W przypadku, gdy zwłoki będą spopielone, umieszczamy pierwszy worek z nimi w drugim worku;
5. Należy dezynfekować każdy worek z osobna.

Jak wynika z rozporządzenia, nie jest konieczna kremacja zmarłych. Trzeba pamiętać o szczególnych środkach ostrożności, chowając zmarłych na koronawirusa. Osoby, które zajmują się pochówkiem, muszą być bezpieczne.

Jeśli zwłoki są przekazywane do krematorium, należy je umieścić w specjalnej kapsule transportowej z materiału umożliwiającego mycie i dezynfekcję.

Źródło: onet.pl