in

Masz wizytę u lekarza? Ministerstwo zdrowia opublikowało ważne informacje dla pacjentów.

Planujesz wizytę u lekarza? Ministerstwo Zdrowia właśnie opublikowało kluczowe informacje dotyczące Internetowego Konta Pacjenta, z którymi każdy powinien się zapoznać. Znajdziemy tam wszystkie szczegóły i odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Jeśli potrzebujesz skierowania do specjalisty albo czekasz już bardzo długo na zwykłą receptę od lekarza, powinieneś zapoznać się z tymi informacjami. Teraz będzie to można załatwić online. Dlaczego warto zalogować się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)?

Internetowe Konto Pacjenta – o tym warto wiedzieć

Nie tak dawno temu na Twitterze Ministerstwa Zdrowia opublikowano wpis Centrum Zdrowia, który przypomina nam o IKP. Dzięki zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta, będziemy mogli załatwić wiele spraw szybciej i bez wychodzenia z domu.

Dzięki IKP będziemy mogli wygodniej korzystać z cyfrowych usług oraz mieć uporządkowane wszystkie dane medyczne w jednym miejscu. Każdy, kto ma nadany numer PESEL, posiada bezpłatne konto. Jedyną rzeczą, którą musimy zrobić, to po prostu się zalogować.

IKP umożliwia nam dostanie się do informacji o naszym przeszłym, aktualnym i planowanym leczeniu. Dzięki niemu możemy załatwić wiele spraw, pozostając w domu.

Znajdziemy tam informacje dotyczące m.in. e-recept, dawkowania leku, który przepisał nam lekarz, historii naszych wizyt w przychodniach, e-zwolnień, skierowań, e-skierowań itp.

Poza tym dzięki IKP możemy zmienić lekarza, pielęgniarkę, położną czy też upoważnić kogoś do tego, by odebrał nasze recepty. Zawarte są tam także informacje dotyczące wyniku testu na COVID-19 i kwarantannie.

Jak się zalogować?

Żeby zalogować się do IKP, należy najpierw wejść na stronę pacjent.gov.pl. Nie musimy zakładać żadnego konta, wystarczy nam elektroniczny podpis.

Poza tym może to zrobić także za pomocą m.in. profilu zaufanego: bezpłatnego, elektronicznego podpisu, dzięki któremu możemy załatwić mnóstwo spraw urzędowych.

Inną opcją jest e-dowód, czyli dowód osobisty, który posiada warstwę elektroniczną. Logujemy się dzięki czytnikowi. Aby zalogować się do IKP, możemy także skorzystać z konta bankowego iPKO lub Inteligo, konta internetowego w Pekao SA lub konta w banku spółdzielczym.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródła: twitter.com, pacjent.gov.pl