in ,

Premier niespodziewanie przeprosił wszystkich Polaków. „Nie mogę cofnąć czasu”

Premier postanowił złożyć życzenia świąteczne Polakom. Przy okazji przeprosił wszystkich i wystosował pilny apel. Każdy powinien wiedzieć, o czym mowa.

Apel premiera

Na profilu Mateusza Morawieckiego na Facebooku pojawiło się nagranie, które od razu przykuło uwagę internautów. Premier złożył rodakom życzenia z okazji świąt wielkanocnych, jednocześnie przypominając, że jesteśmy w bardzo trudnym położeniu:

„Święta Wielkanocne. Niestety raz drugi spędzimy je w cieniu pandemii. Jesteśmy dziś w najtrudniejszym momencie walki z koronawirusem. Dlatego chciałbym zwrócić się do Państwa z apelem: pozostańmy w te święta w domu, w gronie najbliższej rodziny, wśród tych, z którymi mieszkamy na co dzień. Wiem, jakie to trudne. Wiem, że wszyscy jesteśmy tą sytuacją już bardzo zmęczeni. Ale zróbmy to dla naszych bliskich, dla naszych rodzin i dla siebie. Przekonaliśmy się, że koronawirus może dotknąć każdego. Bez względu na wiek i stan zdrowia.”

Szef rządu postanowił przypomnieć, że rok temu w maju z powodu COVID-19 zmarła pierwsza osoba. Dziś mowa o 3 mln ofiar na całym świecie i ponad 50 tys. w Polsce:

„Ten rok jest dla nas wszystkich lekcją pokory. Żyjemy w najbardziej rozwiniętej cywilizacji w dziejach, a jednak wobec wirusa wszystkie państwa okazały się bezradne i kruche. Ten rok był również lekcją pokory dla mnie. Rzeczywistość epidemiczna nie raz okazała się bardziej skomplikowana niż moje nadzieje.”

Premier podkreślił, że pandemia to ciągła walka, gdzie „nie ma i nie było łatwych rozwiązań”:

„Ale nasz rząd bierze za nie wszystkie odpowiedzialność. Za te, które ochroniły nas przed pierwszą falą, za te, które pozwoliły uruchomić ponad 200 mld zł wsparcia dla firm i pracowników. Oraz za te, które pozwoliły uratować 6,5 miliona Polaków przed bezrobociem.”

Mateusz Morawiecki przeprosił Polaków

Szef rządu uznał, że najwyższa pora przeprosić za swoje kultowe słowa o „wirusie, który jest w odwrocie”:

„Rzeczywistość epidemiczna nieraz okazała się bardziej skomplikowana niż moje nadzieje. Jeszcze latem wszyscy wierzyliśmy, że ani pandemia, ani obostrzenia nie wrócą do nas na taką skalę. Ja również z nadzieją patrzyłem na spadające wówczas liczby zakażeń. A jednak wirus wrócił szybciej i z jeszcze większą mocą.”

Polacy nie spodziewali się takich słów.

„Ale odpowiedzialność ponosimy również za te decyzje, które okazały się błędne. Przez ten rok wielokrotnie, jako Polacy, daliśmy sobie powody do dumy. Każdy, nawet najmniejszy gest solidarności to dobro, które do nas wróci. Żałuję, że postawy odpowiedzialności czasami zabrakło nam, jako politykom. Nie mogę cofnąć czasu, ale sam też bym dziś pewne kwestie opisywał inaczej. Dlatego dziś za te momenty chcę Państwa przeprosić z nadzieją, że ten gest pojednania będzie nam towarzyszył w nadchodzących, trudnych tygodniach.”

„Zgłaszajmy się na szczepienia”

Premier liczy na to, że za jakiś czas będziemy mogli mówić już o powrocie do normalności. Przypomina, że pomocne w tym na pewno są szczepionki. Pierwszą dawkę przyjęło już ponad 4 mln Polaków, a ponad 2 mln jest już całkowicie zaszczepionych.

„Nasze możliwości sięgną nawet 10 mln szczepień każdego miesiąca lub więcej. Do końca lata zaszczepimy wszystkich chętnych, a to sprawi, że będziemy mogli zapomnieć o najbardziej uciążliwych ograniczeniach.”

Premier apeluje o to, aby zapisać się na szczepienie i ufać ekspertom:

„Zgłaszajmy się na szczepienia. Wszystkie szczepionki stosowane w Polsce są bezpieczne – skontrolowane i zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków oraz polskie służby. Moja mama przyjęła dwa tygodnie temu pierwszą dawkę szczepionki. I ja również poddam się szczepieniu, kiedy tylko przyjdzie kolej na osoby w moim wieku. W poczuciu odpowiedzialności za siebie, za moją rodzinę i za wszystkich, z którymi pracuję, zrobię to w pierwszym możliwym terminie. I do tego samego zachęcam wszystkich państwa.”

Premier przy okazji wyraził swoją wdzięczność za pracę i poświęcenie służb medycznych, służb porządkowych i wszystkim tym, którzy „walczą na pierwszym froncie” pandemii koronawirusa:

„Święta Wielkiej Nocy, to święta nadziei, święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. One przypominają nam, że życie jest silniejsze niż śmierć. Niech ta prawda nas zjednoczy, niech nas pokrzepi i doda nam sił.”

Na końcu nagrania pojawiły się życzenia świąteczne:

„Życzę wszystkim moim rodakom w kraju i za granicą zdrowych i bezpiecznych Świąt. Nawet po najczarniejszej nocy w końcu przychodzi dzień. I również po pandemii wróci normalność. Wszystko jest w naszych rękach.”

Źródła: www.facebook.com, wiadomosci.radiozet.pl, www.fakt.pl