in

Morawiecki ogłosił daty drugiego etapu zmniejszania obostrzeń. Co zostanie otwarte?

Już od 4 maja wejdą w życie nowe zmiany, które nieco przybliżą nas do powrotu do normalności. Zostaną otwarte miejsca, które przez długi czas z powodu pandemii pozostawały zamknięte.

Drugi etap zmniejszania obostrzeń

,,Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie możemy być pewni, że przejęliśmy ją w zupełności. Czasami przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale czasami być może będzie konieczny krok wstecz. Taka jest natura tego koronawirusa” – mówi premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji.

Od 4 maja będą otwarte galerie handlowe, usługi rehabilitacyjne, niektóre muzea i galerie sztuki, a także miejsca rekreacji i hotele. Musimy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które powinny obowiązywać tym bardziej z racji luzowania zakazów.

,,Również od 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe, ale w podobnym reżimie obostrzeń co do tej pory: na 15 mkw będzie mogła przebywać jedna osoba. Te zasady wypracowaliśmy z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe. Wierzę, że ciągi komunikacyjne w galeriach będą puste lub pustawe” – tłumaczy premier.

Od 6 maja z kolei otwarte będą żłobki i przedszkola. Jeśli któreś z rodziców nie będzie mogło oddać dziecka do żłobka czy przedszkola, dostanie zasiłek opiekuńczy.

,,Od 6 maja mają też zostać otwarte żłobki i przedszkola – szczegółowe warunki mają określić wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Dla osób, które nie będą mogły oddać swoich pociech do przedszkola lub żłobka wypłacany będzie zasiłek opiekuńczy” – mówi dalej.

Nie można zapomnieć o bezpieczeństwie

 
,,Nawet o centymetr nie luzujemy reguł bezpieczeństwa, dystansowania społecznego. One są może nawet ważniejsze niż wcześniej, ponieważ dzisiaj widać, że niektórzy pozwalają sobie na trochę więcej swobody. Pamiętajmy: z domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w życiowo koniecznych sprawach, bardzo ważnych dla zdrowia” – przypomina Morawiecki.
 
To, że wkraczamy w drugi etap zmniejszania obostrzeń, nie może doprowadzić do tego, że nie będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie – powinniśmy ich przestrzegać dwa razy bardziej.
 
Podziel się tymi ważnymi informacjami ze znajomymi!
 

źródło: Forbes.pl, miniaturka: facebook/Kancelaria Premiera (Na żywo)