in

Moneta 5zł warta nawet 100 tysięcy. Jeśli ją masz, kolekcjonerzy będą się o nią bić!

Moneta o niewielkim nominale może uczynić Cię bogatym. Niezwykle rzadka pięciozłotówka o którą walczą kolekcjonerzy. Mowa o monecie 5zł pod pseudonimem „Nike”, okrzyknięto ją najrzadszym pieniądzem obiegowym II RP. Kolekcjonerzy są w stanie za nią zapłacić nawet 100 tysięcy złotych!

Moneta była produkowana w latach 1928 r. oraz pomiędzy 1930-1932. Pięciozłotówkę wycofano z produkcji ze względu na zmianę ustroju monetarnego i do dzisiaj jest ona prawdziwym okazem wśród kolekcjonerów.

Jak donosi Business Insider Polska, wyjątkowy pieniądz ma na awersie orła w koronie.

Natomiast rewers zdobi bogini zwycięstwa Nike. Według oficjalnych obliczeń takich monet z 1932 roku może być od 26 do 120.

– „Po wycofaniu tej emisji z obiegu, mennica warszawska przetopiła 22,8 miliona pięciozłotówek z łącznego nakładu wynoszącego 26,7 mln. Przetopiono zdecydowaną większość monet z rocznika 1932, stąd jego wielka rzadkość i wysokie notowania rynkowe” – czytamy w „Specjalizowanym katalogu monet polskich” autorstwa J. Chałupskiego.

Niewielka ilość tej monety sprawia, że warta jest fortunę.

– „Nike z 1932 roku sama w sobie jest rzadkością, więc jej stan ma mniejsze znaczenie” – tłumaczył Daniel Marciniak, właściciel Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak.

Niezależnie od stanu za monetę „Nike” można dostać nawet 25 tys. zł., a w idealnej kondycji można otrzymać nawet 100 tys. zł!

Źródło: Business Insider, Miniaturka: Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak