in

Większość traktuje ją jak chwast, ale dla wielu jest ona skutecznym lekiem na poważne choroby!

Mniszek lekarski od tysięcy lat istnieje w medycynie naturalnej jako lek na wiele dolegliwości w tym wątroby, żołądka i nerek.

Ta pospolita roślina potrafi oczyścić wątrobę, pobudzić produkcję żółci, unormować poziomy cholesterolu, wyleczyć alergię.

Wszystkie części rośliny mają właściwości zdrowotne od kwiatów do korzeni. Z kwiatów robi się syrop lub miód, który oczyszcza, poprawia trawienie i łagodzi kaszel.

Liście zjada się w formie dodatku do sałatek, natomiast korzenie zbiera się jesienią i suszy i proszkuje. Badania wykazały, że korzeń wykazuje silne właściwości antynowotworowe.

Korzenie należy oczyścić, odciąć i suszyć na powietrzu przez dwa tygodnie. Potem przechowywać je w ciemnym i suchym miejscu.

Korzenie wpłyną pozytywnie na funkcje wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek i układu limfatycznego. Wyleczą zaparcia, trądzik, reumatyzm.

Syrop z kwiatów
 
Składniki:
 
400 gram żółtych kwiatów mniszka lekarskiego
4 plasterki cytryny
4 plasterki pomarańczy
3 litry wody
2 szklanki cukru
 
Wykonanie:
 
Dodaj wszystkie składniki (z wyjątkiem cukru) do wody i odstaw na 24 godziny.
Następnie dodaj 2 szklanki cukru i zagotuj.
Gdy mieszanka staje się mętna, zdejmij garnek z ognia i przelej całość do sterylnych słoików.
 
Używaj syropu do leczenia przeziębienia, kaszlu i zapalenia oskrzeli.
 
Herbata z mniszka
 
Z mniszka można także przyrządzić smaczną herbatę. Wystarczy wysuszyć liście i rozdrobnić je. Pół łyżeczki liści wsyp do filiżanki i zalej wrzącą wodą. Zaparzaj pod przykryciem. Można również zmieszać 60g liści z 30g wysuszonych korzeni mniszka lekarskiego. Pij na zdrowie.